









GIGABYTE B550M K (AM4/ AMD/ B550/ Micro-ATX/Dual M.2/ SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 1/ Realtek GbE LAN/PCIe 4.0/ Motherboard)
In Stock
SKU: BCD09425
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD AM4 Socket | Supports AMD Ryzen 5000 Series/ Ryzen 5000 G-Series/ Ryzen 4000 G-Series and Ryzen 3000 Series Processors |
| DDR4 Compatible | Dual Channel ECC/ Non-ECC Unbuffered DDR4, 4 DIMMs |
| Sturdy Power Design | 4+2 Phases Digital Twin Power Design with Low RDS(on) MOSFETs |
| Connectivity | PCIe 4.0 x16 Slot, Dual Ultra-Fast NVMe PCIe 4.0/3.0 x4 M.2 Connectors, Realtek GbE LAN chip |
| Fine Tuning Features | RGB FUSION 2.0, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 5, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 5000 Series, AMD Ryzen 5000 G-Series, AMD Ryzen 4000 G-Series, AMD Ryzen 3000 Series |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B550M K |
| Model Number | B550M K |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523036006 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 2.12 inches |
| Item Weight | 760 Grams |
| Warranty Description | Manufacturer Warranty |
| Item Dimensions L x W x H | 26.5L x 5.4W x 26.5H Centimetres |
| Size | mATX (Pack of 10), ATX, mATX |
| Color | B550M|D|M.2 x2|WIFI5, B550M|D|M.2 x2|WIFI5|R2, B550M|K|M.2 x2|Non-WIFI, B550|D|M.2 x2|WIFI5 |
| Processor | ryzen_5 |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 4000 Series, AMD Ryzen 5000 Series |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | B550M K |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Series | B550M K |
| Item model number | B550M K |
| Item Weight | 1.54 pounds |
| Product Dimensions | 10.43 x 10.43 x 2.12 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 10.43 x 10.43 x 2.12 inches |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | February 2, 2023 |
| Item Model Number | BCD09425 |
About This Item
- βAMD AM4 Socket: Supports AMD Ryzen 5000 Series/ Ryzen 5000 G-Series/ Ryzen 4000 G-Series and Ryzen 3000 Series Processors
- βDDR4 Compatible: Dual Channel ECC/ Non-ECC Unbuffered DDR4, 4 DIMMs
- βSturdy Power Design: 4+2 Phases Digital Twin Power Design with Low RDS(on) MOSFETs
- βConnectivity: PCIe 4.0 x16 Slot, Dual Ultra-Fast NVMe PCIe 4.0/3.0 x4 M.2 Connectors, Realtek GbE LAN chip
- βFine Tuning Features: RGB FUSION 2.0, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 5, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU
- βAMD Socket AM4: Ready to support AMD Ryzen 5000/4000/3000 Series Processors
- βEnhanced Power Solution: Digital 3+3 VRM Design and premium chokes and capacitors for steady power delivery.
- βAdvanced Thermal Armor: Chipset heatsinks for better heat dissipation.
- βBoost Your Memory: Compatible with DDR4 and supports 4 DIMMS with Extreme Memory Profile support.
- βComprehensive Connectivity: 1x Ultra Durable PCIe 4.0 x16 slot, 1x PCIe 4.0 M.2 slot, 1x PCIe 3.0 M.2 slot, 4x USB 3.2 Gen 1 ports for hassle-free setup.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM4 Socket: Supports AMD Ryzen 5000 Series/ Ryzen 5000 G-Series/ Ryzen 4000 G-Series and Ryzen 3000 Series Processors DDR4 Compatible: Dual Channel ECC/ Non-ECC Unbuffered DDR4, 4 DIMMs Sturdy Power Design: 4+2 Phases Digital Twin Power Design with Low RDS(on) MOSFETs Connectivity: PCIe 4.0 x16 Slot, Dual Ultra-Fast NVMe PCIe 4.0/3.0 x4 M.2 Connectors, Realtek GbE LAN chip Fine Tuning Features: RGB FUSION 2.0, Supports Addressable LED & RGB LED Strips, Smart Fan 5, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.