





GIGABYTE B650 AORUS Elite AX (AM5/ LGA 1718/ AMD B650/ ATX/ 5-Year Warranty/ DDR5/ M.2/ PCIe 5.0/ USB 3.2 Gen2X2 Type-C/WiFi 6E/ 2.5GbE LAN/Q-Flash Plus/EZ-Latch/Gaming...
(13 reviews)
$229.40
In Stock
SKU: 2FABE694
Key Features:
Socket AM5Personal Computer+28 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD AM5 Socket | Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors |
| DDR5 Compatible | 4*DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support |
| Commanding Power Design | Twin 14+2+1 Phases with 70A Power Stage Digital VRM Solution, 8-Layer 2X Copper PCB |
| Cutting-Edge Thermal Design | 6mm Heatpipe, Fully Covered MOSFET Heatsinks, M.2 Thermal Guard, PCIe Ultra Durable Armor |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD A Series |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 6666 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 13 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B650 AORUS ELITE AX |
| Model Number | B650 AORUS ELITE AX |
| Manufacturer | Gigabyte |
| UPC | 889523033623 |
| Item Type Name | Gaming Desktop Motherboard |
| Country of Origin | China |
| Item height | 3.14 inches |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 5 |
| Item Dimensions L x W x H | 27L x 8W x 33.5H Centimetres |
| Item Model Number | 2FABE694 |
About This Item
- βAMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors
- βDDR5 Compatible: 4*DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support
- βCommanding Power Design: Twin 14+2+1 Phases with 70A Power Stage Digital VRM Solution, 8-Layer 2X Copper PCB
- βCutting-Edge Thermal Design: 6mm Heatpipe, Fully Covered MOSFET Heatsinks, M.2 Thermal Guard, PCIe Ultra Durable Armor
- β5-Year Warranty
Customer Reviews (13)
4.6
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
5-Year Warranty AMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors DDR5 Compatible: 4*DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support Commanding Power Design: Twin 14+2+1 Phases with 70A Power Stage Digital VRM Solution, 8-Layer 2X Copper PCB Cutting-Edge Thermal Design: 6mm Heatpipe, Fully Covered MOSFET Heatsinks, M.2 Thermal Guard, PCIe Ultra Durable Armor
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.