






GIGABYTE B650M D3HP (AM5/ LGA 1718/ AMD/ B650/ Micro ATX/ 5-Year Warranty/ DDR5/ 2X PCIe 4.0 M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen2 Type-C/ 2.5GbE LAN/Motherboard)
In Stock
SKU: C05211A2
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD AM5 Socket | Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors |
| DDR5 Compatible | 4*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support |
| Sturdy Power Design | Direct 5+2+2 Phases Digital VRM Solution |
| Stable Connectivity | 2*PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Fast Networking | 2.5GbE LAN |
| Fine Tuning Features | Smart Fan 6, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | AMD Ryzen 7000 series and other processors |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 series |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | No Operating System |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 14 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 14 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B650M D3HP |
| Model Number | B650M D3HP |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523039083 |
| Global Trade Identification Number | 00889523039083 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.12 inches |
| Item Weight | 930 Grams |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 Years |
| Size | ATX, mATX |
| Color | B650M|C|M.2 x3|WIFI6, B650M|D|M.2 x2|Non-WIFI, B650M|D|M.2 x2|WIFI6, B650M|K|M.2 x2|Non-WIFI, B650|UD|M.2 x3|WIFI5, B650|UD|M.2 x3|WIFI6, B850M|D|M.2 x2|Non-WIFI |
| Processor | ryzen_7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 series, AMD Ryzen 8000 series, AMD Ryzen 9000 series |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | B650M D3HP |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Series | B650M D3HP |
| Item model number | B650M D3HP |
| Item Weight | 2.05 pounds |
| Product Dimensions | 10.43 x 10.43 x 2.12 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 10.43 x 10.43 x 2.12 inches |
| Batteries | 1 AAAA batteries required. |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | September 1, 2023 |
| Item Model Number | C05211A2 |
About This Item
- βAMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors
- βDDR5 Compatible: 4*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support
- βSturdy Power Design: Direct 5+2+2 Phases Digital VRM Solution
- βStable Connectivity: 2*PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2 Type-C
- βFast Networking: 2.5GbE LAN
- βFine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU
- β5-Year Warranty
- βAMD Socket AM5: Ready to support AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Processors.
- βDDR5 Compatible: 4*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support
- βSturdy Power Design: Direct 5+2+2 Phases Digital VRM Solution
- βStable Connectivity: 2*PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2 Type-C
- βFast Networking: 2.5GbE LAN
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM5 Socket: Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors 5-Year Warranty DDR5 Compatible: 4*SMD DIMMs with AMD EXPO & Intel XMP Memory Module Support Sturdy Power Design: Direct 5+2+2 Phases Digital VRM Solution Stable Connectivity: 2*PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2 Type-C Fast Networking: 2.5GbE LAN Fine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.2/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.