





GIGABYTE B760 DS3H WIFI6E GEN5 LGA 1700 Intel B760 ATX Motherboard with DDR5, 2* M.2, PCIe 5.0, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, WiFi 6E GbE LAN, Q-Flash Plus, PCIe EZ-Latch
(1 reviews)
$181.70
In Stock
SKU: A26AACB0
Key Features:
KeyboardMouseLGA1700 (12th/13th/14th gen)+21 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 Socket | Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors |
| DDR5 Compatible | Dual Channel DDR5, 4 DIMMs |
| Sturdy Power Design | Hybrid 8+2+1 Phases Digital VRM Solution |
| Next Gen Connectivity | PCIe 5.0, M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| Fast Networking | LAN, Intel Wi-Fi 6E |
| Fine Tuning Features | Smart Fan 6, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Personal Computer |
| Compatible Processors | LGA1700 (12th/13th/14th gen) |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 10 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B760M DS3H WIFI6E GEN5 |
| Model Number | B760M DS3H WIFI6E GEN5 |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523050507 |
| Item height | 1 inches |
| Item Dimensions L x W x H | 22.4L x 22.4W x 2.5H Centimetres |
| Item Model Number | A26AACB0 |
About This Item
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors
- βDDR5 Compatible: Dual Channel DDR5, 4 DIMMs
- βSturdy Power Design: Hybrid 8+2+1 Phases Digital VRM Solution
- βNext Gen Connectivity: PCIe 5.0, M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
- βFast Networking: LAN, Intel Wi-Fi 6E
- βFine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors DDR5 Compatible: Dual Channel DDR5, 4 DIMMs Sturdy Power Design: Hybrid 8+2+1 Phases Digital VRM Solution Next Gen Connectivity: PCIe 5.0, M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Fast Networking: LAN, Intel Wi-Fi 6E Fine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus Update BIOS without installing, CPU, Memory, and GPU
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.