





GIGABYTE B760M Gaming Plus WiFi DDR4 LGA 1700 Intel B760 M-ATX Motherboard with DDR4, 2* M.2, PCIe 4.0, Front USB 3.2 Gen 1 Type-C, WiFi 6 GbE LAN, Q-Flash Plus, PCIe EZ-Latch
(13 reviews)
$181.70
In Stock
SKU: 5A5E6CE7
Key Features:
LGA 1700Personal Computer+27 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 Socket | Supports 14th, 13th, and 12th Gen Processors |
| DDR4 Compatible | Dual Channel DDR4, 4 DIMMs |
| Sturdy Power Design | Hybrid 4+1+1 Phases Digital VRM Solution |
| Next Gen Connectivity | 2*PCIe 4.0 x4 M.2, Front USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Fast Networking | LAN, Wi-Fi 6 |
| Fine Tuning Features | Smart Fan 6, Q-Flash Plus |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel 12th Gen Processors, Intel 13th Gen Processors, Intel 14th Gen Processors |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Linux, Windows |
| CPU Model | Core i5 Family |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 15 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 5 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B760M GAMING PLUS WIFI DDR4 |
| Model Number | B760M GAMING PLUS WIFI DDR4 |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523043813 |
| Global Trade Identification Number | 00889523043813 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 3 inches |
| Item Model Number | 5A5E6CE7 |
About This Item
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports 14th, 13th, and 12th Gen Processors
- βDDR4 Compatible: Dual Channel DDR4, 4 DIMMs
- βSturdy Power Design: Hybrid 4+1+1 Phases Digital VRM Solution
- βNext Gen Connectivity: 2*PCIe 4.0 x4 M.2, Front USB 3.2 Gen 1 Type-C
- βFast Networking: LAN, Wi-Fi 6
- βFine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus
Customer Reviews (13)
4.3
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 Socket: Supports 14th, 13th, and 12th Gen Processors DDR4 Compatible: Dual Channel DDR4, 4 DIMMs Sturdy Power Design: Hybrid 4+1+1 Phases Digital VRM Solution Next Gen Connectivity: 2*PCIe 4.0 x4 M.2, Front USB 3.2 Gen 1 Type-C Fast Networking: LAN, Wi-Fi 6 Fine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.3/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.