








GIGABYTE B850 Eagle WIFI6E AMD AM5 LGA 1718 Motherboard, ATX, DDR5, 3X M.2, PCIe 5.0, USB-C, WIFI6E, 1GbE LAN, EZ-Latch, 5-Year Warranty
(7 reviews)
$198.10
In Stock
SKU: EC2A89F9
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Socket AM5Personal Computer+30 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD Socket AM5 | Supports AMD Ryzen 9000 / Ryzen 8000 / Ryzen 7000 Series Processors |
| DDR5 Compatible | 4*DIMMs |
| Power Design | 8+2+2 |
| Thermals | Fully Covered MOSFET Heatsinks |
| Connectivity | PCIe 5.0, 3x M.2 Slots, USB-C |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000, 8000, 7000 Series |
| Chipset Type | AMD B850 |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 12 |
| System Bus Standard Supported | PCIe 5.0 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 9 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B850 EAGLE WIFI6E |
| Model Number | B850 EAGLE WIFI6E |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523046302 |
| Global Trade Identification Number | 00889523046302 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 1 inches |
| Item Weight | 1.59 kg |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 24.4W x 2.5H Centimetres |
| Size | ATX, mATX |
| Color | B650|E|M.2 x3|WIFI6, B850M|E|M.2 x2|WIFI6E, B850M|E|M.2 x2|WIFI6E|ICE, B850|E|M.2 x3|WIFI6E, B850|E|M.2 x3|WIFI7|ICE |
| Processor | amd_ryzen_7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Chipset Type | AMD B850 |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | B850 EAGLE WIFI6E |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Series | B850 EAGLE WIFI6E |
| Item model number | B850 EAGLE WIFI6E |
| Item Weight | 3.5 pounds |
| Product Dimensions | 12 x 9.6 x 1 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12 x 9.6 x 1 inches |
| Color | Dark Brown |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | January 6, 2025 |
| Item Model Number | EC2A89F9 |
About This Item
- βAMD Socket AM5: Supports AMD Ryzen 9000 / Ryzen 8000 / Ryzen 7000 Series Processors
- βDDR5 Compatible: 4*DIMMs
- βPower Design: 8+2+2
- βThermals: Fully Covered MOSFET Heatsinks
- βConnectivity: PCIe 5.0, 3x M.2 Slots, USB-C
- βAMD Socket AM5: Supports AMD Ryzen 9000 / Ryzen 8000 / Ryzen 7000 Series Processors
- βDDR5 Compatible: 4*DIMMs
- βPower Design: 8+2+2
- βThermals: Fully Covered MOSFET Heatsinks
- βConnectivity: PCIe 5.0, 3x M.2 Slots, USB-C
Customer Reviews (7)
4.4
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD Socket AM5: Supports AMD Ryzen 9000 / Ryzen 8000 / Ryzen 7000 Series Processors DDR5 Compatible: 4*DIMMs Power Design: 8+2+2 Thermals: Fully Covered MOSFET Heatsinks Connectivity: PCIe 5.0, 3x M.2 Slots, USB-C
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 7 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.