








GIGABYTE B850 Gaming WIFI6 AMD AM5 LGA 1718 Motherboard, ATX, DDR5, 3X M.2, PCIe 5.0, USB-C, WIFI6E, 1GbE LAN, EZ-Latch, 5-Year Warranty
(8 reviews)
$229.20
In Stock
SKU: 9F7FA6B6
Key Features:
Socket AM5Personal Computer+23 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| AMD Socket AM5 | Supports AMD Ryzen 9000 / Ryzen 8000 / Ryzen 7000 Series Processors |
| DDR5 Compatible | 4*DIMMs |
| Power Design | 6+2+2 |
| Thermals | Fully Covered MOSFET Heatsinks |
| Connectivity | PCIe 5.0, 3x M.2 Slots, USB-C |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series |
| Chipset Type | B850 |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 12 |
| System Bus Standard Supported | PCIe 5.0 |
| Total Usb Ports | 9 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | B850 GAMING WF6 |
| Model Number | B850 GAMING WIFI6 |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523046227 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 1 inches |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 24.4W x 2.5H Centimetres |
| Item Model Number | 9F7FA6B6 |
About This Item
- βAMD Socket AM5: Supports AMD Ryzen 9000 / Ryzen 8000 / Ryzen 7000 Series Processors
- βDDR5 Compatible: 4*DIMMs
- βPower Design: 6+2+2
- βThermals: Fully Covered MOSFET Heatsinks
- βConnectivity: PCIe 5.0, 3x M.2 Slots, USB-C
Customer Reviews (8)
4.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD Socket AM5: Supports AMD Ryzen 9000 / Ryzen 8000 / Ryzen 7000 Series Processors DDR5 Compatible: 4*DIMMs Power Design: 6+2+2 Thermals: Fully Covered MOSFET Heatsinks Connectivity: PCIe 5.0, 3x M.2 Slots, USB-C
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.