










Gigabyte Gaming Desktop PC AORUS PRIME 5 AP5A7N8-5002 AMD Ryzen 7 9700X 32GB DDR5 2TB SSD GeForce RTX 5080 Windows 11 Home
In Stock
SKU: 132B823F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | GIGABYTE |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS PRIME 5 |
| Model | AP5A7N8-5002 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Gaming, Mainstream |
| Processor | AMD Ryzen 7 9700X |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 |
| Storage | AORUS 2TB Gen4 7300 SSD |
| Graphics | GIGABYTE GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC 16GB GDDR7 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 850W 80+ Gold |
| Cooling System | AORUS 360 AIO |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| Motherboard Name | B850 GAMING WIFI6 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9700X |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR5 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC1220 CODEC |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C2 x USB 3.0 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1b |
| Rear USB | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)1 x USB Type-C port, with USB 3.2 Gen 1 support2 x USB 3.2 Gen 1 ports4 x USB 2.0/1.1 ports |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 5.0 x163 x PCIe 3.0 x16 |
| First Listed on Newegg | December 16, 2025 |
| Item Model Number | 132B823F |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AORUS PRIME 5 PLAY BEYOND THE EDGE Power through the frontier with the AORUS PRIME 5, armed with an AMD Ryzen™ 7 9700X and up to GeForce RTX™ 5080 graphics. Backed by battle-tested GIGABYTE hardware, it delivers relentless performance for next-gen gaming, AI-driven content, and everything beyond. PROCESSOR AMD RYZEN 7 9700X GRAPHICS CARD Up to GeForce RTX 5080 MEMORY 64GB (2x32GB) DDR5 5600MT/s STORAGE AORUS GEN4 7300 SSD 2TB CPU COOLING GIGABYTE 360 AIO NETWORKING Wi-Fi 6 SOFTWARE GIGABYTE Control Center OPERATING SYSTEM WINDOWS 11 Home Performance NVIDIA ® GeForce RTX™ 50 Series Graphics Card Game Changer Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Up to GeForce RTX 5080 GPU Up to 16GB GDDR7 VRAM Up to 1,801 AI TOPS RTX. It’s On. The Ultimate in Ray Tracing and AI RTX is the most advanced platform for full ray tracing and neural rendering technologies that are revolutionizing the ways we play and create. Over 700 games and applications use RTX to deliver realistic graphics and incredibly fast performance with cutting-edge AI features like DLSS Multi Frame Generation. Supreme Speed. Superior Visuals. DLSS 4 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI. Game-Winning Responsiveness NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp gives you the ultimate responsiveness, enhancing target acquisition, reaction time, and aim precision. True-to-Life Graphics Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies. NVIDIA DLSS 4 Supreme Speed. Superior Visuals. Powered by AI. DLSS is a revolutionary suite of neural rendering technologies that uses AI to boost FPS, reduce latency, and improve image quality. ?The latest breakthrough, DLSS 4, brings new Multi Frame Generation and enhanced Super Resolution, powered by GeForce RTX™ 50 Series GPUs and fifth-generation Tensor Cores. DLSS on GeForce RTX is the best way to play, backed by an NVIDIA AI supercomputer in the cloud constantly improving your PC’s gaming capabilities. NVIDIA DLSS 4 Supreme Speed. Superior Visuals. Powered by AI. DLSS is a revolutionary suite of neural rendering technologies that uses AI to boost FPS, reduce latency, and improve image quality. ?The latest breakthrough, DLSS 4, brings new Multi Frame Generation and enhanced Super Resolution, powered by GeForce RTX™ 50 Series GPUs and fifth-generation Tensor Cores. DLSS on GeForce RTX is the best way to play, backed by an NVIDIA AI supercomputer in the cloud constantly improving your PC’s gaming capabilities. Full Ray Tracing With Neural Rendering Game-Changing Realism The NVIDIA Blackwell architecture unlocks the game-changing realism of full ray tracing. Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed powered by GeForce RTX 50 Series with fourth-gen RT Cores and breakthrough neural rendering technologies accelerated with fifth-gen Tensor Cores. AMD Ryzen™ 7 9700X Processor Powered by 8 cores and 16 threads on the advanced Zen 5 architecture, the AORUS PRIME 5 delivers ultra-responsive gameplay, smooth multitasking, and the speed to push every frame further. Built-in AI acceleration gives you the extra muscle for modern workloads, so you’re ready to play beyond the edge. 8 Cores Up to 5.5GHz Max. Boost Clock AORUS Excellence. Powered by GIGABYTE. Engineered with premium GIGABYTE components and backed by world-class engineering, the AORUS SUPREME 5 is designed to push the limits of performance and reliability, giving you the ultimate edge in every game. Motherboard B850 GAMING A solid foundation featuring enhanced thermals and strong power delivery, turbocharged by D5 Bionic Corsa Technology to push your DDR5 speeds higher, while delivering the fast, stable performance you need to win. Storage AORUS GEN4 SSD 2TB Slash game load times with lightning-fast read speeds and keep your system running smoothly for more responsive gaming powered by PCIe Gen 4 SSD technology. Power Supply 850W 80 PLUS GOLD Harness reliable power with this ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1-ready supply that keeps your high-performance GPU and CPU running strong. Memory 32GB (2x16GB) DDR5 5600MT/s Accelerated by GIGABYTE's exclusive DDR5 technology and an optimized BIOS unlocks blazing-fast memory speeds for a smoother, more responsive experience. Cooling Stay Chill Under Pressure Come loaded with a full-spectrum cooling solution to keep thermals low and performance high, even when the heat is on. WINDFORCE Cooling System The signature WINDFORCE cooling system delivers top-tier thermal performance with advanced technologies like server-grade thermal gel and an innovative fan blade design, keeping your RTX 50 series graphics card cool and ready for the latest games. Up to 12.5% More Airflow Up to 53.6% More Air Pressure WINDFORCE Cooling System The signature WINDFORCE cooling system delivers top-tier thermal performance with advanced technologies like server-grade thermal gel and an innovative fan blade design, keeping your RTX 50 series graphics card cool and ready for the latest games. Up to 12.5% More Airflow Up to 53.6% More Air Pressure WATERFORCE Liquid Cooling The included 360mm liquid cooler keeps temps low and noise even lower, with advanced fan blades pushing more airflow for efficient, quiet cooling that keeps you locked in. Quad Fan Configuration Four strategically placed intake and exhaust fans keep air moving efficiently, delivering optimized cooling where your rig needs it most. Quad Fan Configuration Four strategically placed intake and exhaust fans keep air moving efficiently, delivering optimized cooling where your rig needs it most. Design Game in Style The award-winning AC400 GLASS Mid-Tower Case features minimalist contours and signature AORUS accents—making it a sleek, modern centerpiece for any gaming setup. Full-Size Tempered Glass Panel Put your rig on display through the 4mm black tempered glass side panel, showcasing your hardware and RGB lighting with a clean, battle-ready look. Glow in RGB The AORUS SUPREME 5 features stunning RGB across all RGB components, ensuring seamless compatibility with your RGB Fusion-enabled devices. Easily sync your peripherals, with 16 million colors and preset effects to create a custom battlestation that’s uniquely yours. Glow in RGB The AORUS SUPREME 5 features stunning RGB across all RGB components, ensuring seamless compatibility with your RGB Fusion-enabled devices. Easily sync your peripherals, with 16 million colors and preset effects to create a custom battlestation that’s uniquely yours. Removable Dust Filters Keep your rig cool and clean with the magnetic filters on the front and top plus a removable bottom filter block out dust without messing with airflow. Connectivity Stay Ahead with All-round Connectivity Stay locked in with a wired Ethernet port for stable, low-latency gaming and fast data transfers, or go wireless with built-in WiFi 6 for smooth, steady gaming on the move. Versatile I/O ports let you connect multiple external devices with ease. WiFi-6 Low lantency GbE LAN Fast, reliable connection Software GIGABYTE CONTROL CENTER GIGABYTE Control Center is your ultimate command hub, putting real-time system monitoring, performance adjustments, and RGB customization at your fingertips. Keep an eye on component health and effortlessly fine-tune your lighting to match your style. Notes: © 2025 NVIDIA Corporation. NVIDIA, the NVIDIA logo, GeForce, GeForce RTX, and G-SYNC are registered trademarks and/or trademarks of NVIDIA Corporation in the United States and other countries. All other trademarks and copyrights are the property of their respective owners. © 2025 Advanced Micro Devices, Inc. All rights reserved. AMD, the AMD Arrow logo, Radeon, Ryzen and combinations thereof are trademarks of Advanced Micro Devices, Inc. Other product names used in this publication are for identification purposes only and may be trademarks of their respective owners. - The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI Trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc. - Product specifications and product appearance may differ from country to country. Check with your local dealers for the exact offers available in your region. - Colors of products may not be perfectly accurate due to variations caused by photographic variables and monitor settings so it may vary from images shown on this site. - All performance claims are based on theoretical performance unless specified otherwise. Actual results may vary in real-world conditions. - Although we endeavor to present the most accurate and comprehensive information at the time of publication, we reserve the right to make changes without prior notice.