





GIGABYTE Z790 AORUS Elite AX (LGA 1700/ Intel Z790/ ATX/ DDR5/ Quad M.2/ PCIe 5.0/ USB 3.2 Gen2X2 Type-C/Intel WiFi 6E/ 2.5GbE LAN/Q-Flash Plus/PCIe EZ-Latch/Gaming Motherboard)
In Stock
SKU: DBD93B44
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 Socket | Supports 13th and 12th Gen Intel Core Series Processors |
| DDR5 Compatible | 4*SMD DIMMs with XMP 3.0 Memory Module Support |
| Commanding Power Design | Twin 16+1+2 Phases Digital VRM Solution with 70A Power Stage |
| Cutting-Edge Thermal Design | M.2 Thermal Guard III, Fully Covered MOSFET Heatsinks, PCIe Ultra Durable Armor, 6-Layer PCB |
| Next Gen Connectivity | SMD PCIe 5.0, 4* PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | 12th and 13th Gen Intel Core Processors |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | 12th Gen Intel Core, 13th Gen Intel Core, Intel Core 14th Gen |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 7600 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Core i7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 10 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 10 |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | GIGABYTE Z790 AORUS Elite AX |
| Model Number | Z790 AORUS ELITE AX |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523034002 |
| Item Type Name | Desktop Motherboard |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 3.14 inches |
| Item Weight | 1.97 kg |
| Warranty Description | 3 |
| Item Dimensions L x W x H | 27L x 8W x 33.5H Centimetres |
| Size | ATX (Pack of 6), ATX, ITX, mATX |
| Color | Z790M|AE|ICE|M.2 x3|WIFI6, Z790|AE|ICE|M.2 x4|WIFI6, Z790|AE|M.2 x4|WIFI6, Z790|AE|M.2 x4|WIFI7, Z790|AP|M.2 x5|WIFI7, Z790|AP|WHITE|M.2 x5|WIFI7, Z790|AU|M.2 x2|WIFI7, Z890M|AE|ICE|M.2 x3|WIFI7, Z890|AE|ICE|M.2 x4|WIFI7, Z890|AE|ICE|M.2 x5|WIFI7, Z890|AE|M.2 x4|WIFI7, Z890|AP|ICE|M.2 x5|WIFI7 |
| Processor | core_i7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 4400 MHz |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | 12th Generation Intel Core,13th Generation Intel Core,14th Generation Intel Core |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 4400 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | Z790 AORUS ELITE AX |
| CPU Model | Core i7 |
| Series | Z790 AORUS ELITE AX |
| Item model number | Z790 AORUS ELITE AX |
| Item Weight | 4.35 pounds |
| Product Dimensions | 13.18 x 10.62 x 3.14 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 13.18 x 10.62 x 3.14 inches |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | October 20, 2022 |
| Item Model Number | DBD93B44 |
About This Item
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports 13th and 12th Gen Intel Core Series Processors
- βDDR5 Compatible: 4*SMD DIMMs with XMP 3.0 Memory Module Support
- βCommanding Power Design: Twin 16+1+2 Phases Digital VRM Solution with 70A Power Stage
- βCutting-Edge Thermal Design: M.2 Thermal Guard III, Fully Covered MOSFET Heatsinks, PCIe Ultra Durable Armor, 6-Layer PCB
- βNext Gen Connectivity: SMD PCIe 5.0, 4* PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports Intel Core 14th/13th/12th Gen processors
- βDDR5 Compatible: 4*SMD DIMMs with XMP 3.0 Memory Module Support
- βCommanding Power Design: Twin 16+1+2 Phases Digital VRM Solution with 70A Power Stage
- βCutting-Edge Thermal Design: M.2 Thermal Guard III, Fully Covered MOSFET Heatsinks, PCIe Ultra Durable Armor, 6-Layer PCB
- βNext Gen Connectivity: 4* PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 Socket: Supports 13th and 12th Gen Intel Core Series Processors DDR5 Compatible: 4*SMD DIMMs with XMP 3.0 Memory Module Support Commanding Power Design: Twin 16+1+2 Phases Digital VRM Solution with 70A Power Stage Cutting-Edge Thermal Design: M.2 Thermal Guard III, Fully Covered MOSFET Heatsinks, PCIe Ultra Durable Armor, 6-Layer PCB Next Gen Connectivity: SMD PCIe 5.0, 4* PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.