







GIGABYTE Z790 AORUS PRO X WIFI7 LGA 1700 Intel Z790 X ATX Motherboard with DDR5, 5* M.2, PCIe 5.0, USB 3.2 Type-C, Wi-Fi 7, 5GbE LAN, Q-Flash Plus, EZ-Latch Plus
(8 reviews)
$349.40
In Stock
SKU: 51161441
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
LGA 1700Personal Computer+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 Socket | Supports 14th and 13th processors |
| Dual Channel DDR5 | 4*DIMMs with XMP 3.0 memory module support |
| Commanding Power Design | Digital Twin 18+1+2 Phases VRM Solution |
| Cutting-Edge Thermal Design | VRM Thermal Armor Advanced & M.2 Thermal Guard |
| Ultra-Fast Storage | 5*M.2 slots, including 1* PCIe 5.0 x4 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Core 14th Gen/Intel 13th Gen Core/Intel 12th Gen Core/Intel Pentium series/Intel Celeron series |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 5600.0 |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Intel Core i5-11600 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI, PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 1 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | Z790 A PRO X WIFI7 |
| Model Number | Z790 AORUS PRO X WIFI7 |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523041451 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 33.7 Centimetres |
| Size | ATX (Pack of 6), ATX, ITX, mATX |
| Color | Z790M|AE|ICE|M.2 x3|WIFI6, Z790|AE|ICE|M.2 x4|WIFI6, Z790|AE|M.2 x4|WIFI6, Z790|AE|M.2 x4|WIFI7, Z790|AP|M.2 x5|WIFI7, Z790|AP|WHITE|M.2 x5|WIFI7, Z790|AU|M.2 x2|WIFI7, Z890M|AE|ICE|M.2 x3|WIFI7, Z890|AE|ICE|M.2 x4|WIFI7, Z890|AE|ICE|M.2 x5|WIFI7, Z890|AE|M.2 x4|WIFI7, Z890|AP|ICE|M.2 x5|WIFI7 |
| Processor | core_i9_13900k |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel 12th Gen Processors, Intel 13th Gen Processors, Intel 14th Gen Processors |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | Z790 A PRO X WIFI7 |
| CPU Model | Core i9-13900K |
| Series | Z790 A PRO X WIFI7 |
| Item model number | Z790 AORUS PRO X WIFI7 |
| Item Weight | 4.91 pounds |
| Product Dimensions | 3.31 x 10.94 x 13.27 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 3.31 x 10.94 x 13.27 inches |
| Color | Black |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | February 3, 2024 |
| Item Model Number | 51161441 |
About This Item
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th processors
- βDual Channel DDR5: 4*DIMMs with XMP 3.0 memory module support
- βCommanding Power Design: Digital Twin 18+1+2 Phases VRM Solution
- βCutting-Edge Thermal Design: VRM Thermal Armor Advanced & M.2 Thermal Guard
- βUltra-Fast Storage: 5*M.2 slots, including 1* PCIe 5.0 x4
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports Intel Core 14th/13th/12th Gen processors
- βDual Channel DDR5: 4*DIMMs with XMP 3.0 memory module support
- βCommanding Power Design: Digital Twin 18+1+2 Phases VRM Solution
- βCutting-Edge Thermal Design: VRM Thermal Armor Advanced & M.2 Thermal Guard
- βUltra-Fast Storage: 5*M.2 slots, including 1* PCIe 5.0 x4
Customer Reviews (8)
4.4
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th processors Dual Channel DDR5: 4*DIMMs with XMP 3.0 memory module support Commanding Power Design: Digital Twin 18+1+2 Phases VRM Solution Cutting-Edge Thermal Design: VRM Thermal Armor Advanced & M.2 Thermal Guard Ultra-Fast Storage: 5*M.2 slots, including 1* PCIe 5.0 x4
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.