






GIGABYTE Z790 Eagle AX LGA 1700 Intel Z790 ATX Motherboard with DDR5, M.2, PCIe 5.0, USB 3.2 Gen2X2 Type-C, Intel Wi-Fi 6E, 2.5GbE LAN, Q-Flash Plus, EZ-Latch
(12 reviews)
$233.60
In Stock
SKU: B21F7211
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
LGA 1700Personal Computer+28 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 Socket | Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors |
| DDR5 Compatible | Dual Channel DDR5, 4 DIMMs |
| Sturdy Power Design | Twin 12*+1+1 Phases Digital VRM Solution |
| Comprehensive Thermal Design | Advanced Thermal Design, Enlarged MOSFET Heatsinks, M.2 Thermal Guard |
| Next Gen Connectivity | PCIe 5.0, NVMe M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Core 14th Gen/Intel 13th Gen Core/Intel 12th Gen Core/Intel Pentium series/Intel Celeron series |
| Chipset Type | Z790 D5 |
| Memory Clock Speed | 5600 |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Core i5 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 4 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | Z790 EAGLE AX |
| Model Number | Z790 EAGLE AX |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523042120 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 33.9 Centimetres |
| Unit Count | 1 Count |
| Size | ATX, mATX |
| Color | Z790|E|M.2 x3|WIFI6, Z790|GP|M.2 x3|WIFI6, Z790|G|X|M.2 x4|WIFI6, Z890M|G|X|M.2 x3|Non-WIFI, Z890|E|M.2 x4|WIFI7, Z890|G|X|M.2 x4|WIFI7 |
| Processor | core_i7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 4400 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | GIGABYTE |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | 12th Generation Intel Core, 13th Generation Intel Core, 14th Generation Intel Core |
| Chipset Type | Z790 D5 |
| Memory Clock Speed | 4400 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | Z790 EAGLE AX |
| CPU Model | Core i7 |
| Series | Z790 EAGLE AX |
| Item model number | Z790 EAGLE AX |
| Item Weight | 3.52 pounds |
| Product Dimensions | 3.31 x 10.87 x 13.35 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 3.31 x 10.87 x 13.35 inches |
| Color | Black |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Date First Available | January 31, 2024 |
| Item Model Number | B21F7211 |
About This Item
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors
- βDDR5 Compatible: Dual Channel DDR5, 4 DIMMs
- βSturdy Power Design: Twin 12*+1+1 Phases Digital VRM Solution
- βComprehensive Thermal Design: Advanced Thermal Design, Enlarged MOSFET Heatsinks, M.2 Thermal Guard
- βNext Gen Connectivity: PCIe 5.0, NVMe M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports Intel Core 14th/13th/12th Gen processors
- βDDR5 Compatible: Dual Channel DDR5, 4 DIMMs
- βSturdy Power Design: Twin 12*+1+1 Phases Digital VRM Solution
- βComprehensive Thermal Design: Advanced Thermal Design, Enlarged MOSFET Heatsinks, M.2 Thermal Guard
- βNext Gen Connectivity: PCIe 4.0, NVMe M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
Customer Reviews (12)
4.0
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors DDR5 Compatible: Dual Channel DDR5, 4 DIMMs Sturdy Power Design: Twin 12*+1+1 Phases Digital VRM Solution Comprehensive Thermal Design: Advanced Thermal Design, Enlarged MOSFET Heatsinks, M.2 Thermal Guard Next Gen Connectivity: PCIe 5.0, NVMe M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 12 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.