





GIGABYTE Z790M AORUS Elite AX ICE LGA 1700 Intel Z790 M-ATX Motherboard with DDR5, Triple M.2, PCIe 5.0, USB 3.2 Gen2X2 Type-C, Intel Wi-Fi 6E, 2.5GbE LAN, Q-Flash Plus,...
In Stock
SKU: 24B3DD01
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Gigabyte |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 Socket | Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors |
| DDR5 Compatible | Dual Channel DDR5 |
| Commanding Power Design | Twin 12+1+1 Phases Digital VRM Solution |
| Cutting-Edge Thermal Design | M.2 Thermal Guard, Advanced Thermal Design, 6-Layer PCB |
| Next Gen Connectivity | 3*PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| EZ-Latch | M.2 connectors with a Quick Release & Screwless Design |
| Fast Networking | 2.5GbE LAN, Intel WiFi 6E |
| Fine Tuning Features | Smart Fan 6, Q-Flash Plus - Update BIOS without installing CPU, Memory, and GPU |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | LGA 1700 |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Core i7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 8 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | PCIe, DMI |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 8 |
| Brand | GIGABYTE |
| Model Name | Z790M AORUS ELITE AX ICE |
| Model Number | Z790M AORUS ELITE AX ICE |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| UPC | 889523041857 |
| Item height | 1.1 Centimetres |
| Item Weight | 1500 Grams |
| Item Dimensions L x W x H | 26.5L x 54W x 1.1H Centimetres |
| Item Model Number | 24B3DD01 |
About This Item
- βIntel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors
- βDDR5 Compatible: Dual Channel DDR5
- βCommanding Power Design: Twin 12+1+1 Phases Digital VRM Solution
- βCutting-Edge Thermal Design: M.2 Thermal Guard, Advanced Thermal Design, 6-Layer PCB
- βNext Gen Connectivity: 3*PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
- βEZ-Latch: M.2 connectors with a Quick Release & Screwless Design
- βFast Networking: 2.5GbE LAN, Intel WiFi 6E
- βFine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus - Update BIOS without installing CPU, Memory, and GPU
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 Socket: Supports 14th and 13th Gen Intel Core Series Processors DDR5 Compatible: Dual Channel DDR5 Commanding Power Design: Twin 12+1+1 Phases Digital VRM Solution Cutting-Edge Thermal Design: M.2 Thermal Guard, Advanced Thermal Design, 6-Layer PCB Next Gen Connectivity:3*PCIe 4.0 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C EZ-Latch: M.2 connectors with a Quick Release & Screwless Design Fast Networking: 2.5GbE LAN, Intel WiFi 6E Fine Tuning Features: Smart Fan 6, Q-Flash Plus - Update BIOS without installing CPU, Memory, and GPU
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.