Google Pixel Watch 3 (45mm) - Android Smartwatch with Heart Rate Tracking, Advanced Running from Fitbit, Fitness Insights, 24-Hour Battery - Matte Hazel Aluminum Case - Hazel...
In Stock
SKU: 8B478FB4
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | |
| Department | Watches |
| Operating System | android |
| Additional Features | Advanced Fitness Tracking from Fitbit, Google AI for Personalized Running Recommendations, Body Readiness Score, Fitbit Morning Brief |
| GPS Geotagging Functionality | Built-in GPS |
| Band Material Type | Aluminum |
| Case Material Type | Aluminum |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Sport Type | Running |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Clasp Type | Double Pusher Foldover Clasp |
| Supported Application | Heart Rate Monitor |
| Water Resistance Depth | 1 Meters |
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
| Controller Type | Touch Control |
| Metrics Measured | optical heart rate sensor |
| Shape | Round |
| Style Name | Wi-Fi |
| Colour | Hazel |
| Band Color | nut brown |
| Screen Size | 45 Millimeters |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 454 x 454 |
| Maximum Display Brightness | 2 Nit |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Compatible Phone Models | Google Pixel phone models |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Brand | |
| Model Name | Google Pixel Watch 3 45mm |
| Target Audience | unisex |
| Age Range Description | Adult |
| Model Number | GA05786-US |
| Wearable Computer Type | Smart Watch |
| UPC | 840353907010 |
| Manufacturer | |
| Item height | 1.34 inches |
| Battery Capacity | 24 Hours |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Average Life | 24 Hours |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Sim Card Size | eSIM |
| Communication Feature | Bluetooth, Wi-Fi |
| Item Weight | 231 g |
| Item Dimensions | 23.9 x 8.2 x 3.4 Centimetres |
| Band Length | 215 Millimeters |
| Waterproof Rating | IPX7 |
| Item Model Number | 8B478FB4 |
About This Item
- ●The Google Pixel Watch 3 is designed for performance, with advanced fitness from Fitbit[1,2]; the 45mm screen is twice as bright and 40% larger than before, making it easier to see your stats and info[1]
- ●Maximize your performance with advanced running features; build custom run workouts and get real-time guidance and advanced form tracking[3]
- ●Enhance your run routine with Fitbit Premium; Google AI uses your goals, past runs, and readiness to power personalized run recommendations[3]
- ●Know what your body is ready for each day with readiness; it uses sleep, resting heart rate, and heart rate variability to show if you’re ready to take on a workout or prioritize recovery[3]
- ●Cardio load measures how hard your heart works so you can see how hard you’ve pushed; compare trends to see if you’re under- or over-training[3]; and receive a daily target based on cardio load and readiness levels
- ●Fitbit Morning Brief delivers a summary of your most important health and fitness metrics, like how you slept and your readiness score, to help you plan your day
- ●Get 24 hours of battery with the always-on display and up to 36 hours in Battery Saver mode[4]; and the watch charges 20% faster than the Pixel Watch 2[5]
- ●Access Google Maps offline and use Google Wallet for payments, transit, and access[6]; screen calls and see important info with Google Assistant[7]
- ●Fast Pair makes it easy to connect Pixel devices with each other[8]; listen to music on the run with Pixel Buds, control your Pixel Camera from your watch, and see your Nest Cam or Nest Doorbell feed[9,10]
- ●Please refer to the Legal section below for all applicable legal disclaimers denoted by the bracketed numbers in the preceding bullet points (e.g., [1], [2], etc.)
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
The Google Pixel Watch 3 is designed for performance, with advanced fitness from Fitbit[1,2]; the 45mm screen is twice as bright and 40% larger than before, making it easier to see your stats and info[1] Maximize your performance with advanced running features; build custom run workouts and get real-time guidance and advanced form tracking[3] Enhance your run routine with Fitbit Premium; Google AI uses your goals, past runs, and readiness to power personalized run recommendations[3] Know what your body is ready for each day with readiness; it uses sleep, resting heart rate, and heart rate variability to show if you’re ready to take on a workout or prioritize recovery[3] Cardio load measures how hard your heart works so you can see how hard you’ve pushed; compare trends to see if you’re under- or over-training[3]; and receive a daily target based on cardio load and readiness levels Fitbit Morning Brief delivers a summary of your most important health and fitness metrics, like how you slept and your readiness score, to help you plan your day Get 24 hours of battery with the always-on display and up to 36 hours in Battery Saver mode[4]; and the watch charges 20% faster than the Pixel Watch 2[5] Access Google Maps offline and use Google Wallet for payments, transit, and access[6]; screen calls and see important info with Google Assistant[7] Fast Pair makes it easy to connect Pixel devices with each other[8]; listen to music on the run with Pixel Buds, control your Pixel Camera from your watch, and see your Nest Cam or Nest Doorbell feed[9,10] Please refer to the Legal section below for all applicable legal disclaimers denoted by the bracketed numbers in the preceding bullet points (e.g., [1], [2], etc.)
Our Take
From fitness tracking to classic timepieces, Vivabay helps you find a Google watch that fits your lifestyle. We look beyond the spec sheet at comfort, battery endurance, and everyday usability.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 14% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.