Google Pixel Watch 4 (45mm) - Android Smartwatch with Heart Rate and Sleep Tracking - 40-Hour Battery - Fitness Tracking - Google AI - Matte Black Aluminum Case - Obsidian...
In Stock
SKU: BC498ED3
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | |
| Department | Watches |
| Operating System | Wear OS 6.0 |
| Additional Features | Actua 360 Display, Dual-Frequency GPS, Fast Charging - Up to 40 hours battery life, Gemini AI Assistant, Health Tracking Insights |
| GPS Geotagging Functionality | Built-in GPS |
| Band Material Type | Silicone |
| Case Material Type | Aluminum |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Sport Type | Multi-Sports |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Supported Application | Fitness Tracker, Heart Rate Monitor, Sleep Monitor, Voice Assistant |
| Water Resistance Depth | 50 Meters |
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
| Controller Type | Voice Control |
| Metrics Measured | Optical Heart Rate Sensor |
| Shape | Round |
| Style Name | Wifi |
| Colour | Obsidian |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Cellular Technology | WiFi |
| Sim Card Size | eSIM |
| Communication Feature | GPS, Wifi |
| Item Weight | 0.26 Kilograms |
| Item Dimensions | 45 x 45 x 12 millimeters |
| Brand | |
| Model Name | Google Pixel Watch 4 (45mm) Wifi Black, Obsidian |
| Target Audience | Unisex Adults |
| Age Range Description | Adult |
| Model Number | GA09962-US |
| Built-In Media | Pixel Watch 4 (45mm) Wifi Black, Obsidian, Quick Start Guide, USB-C Fast Charging Cable, Watch Band |
| Wearable Computer Type | Smart Watch |
| UPC | 840353931510 |
| Manufacturer | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item height | 12.3 millimeters |
| Unit Count | 1 Count |
| Battery Capacity | 455 |
| Battery Charge Time | 15 minutes |
| Screen Size | 45 Millimeters |
| Display Type | Digital |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Compatible Phone Models | Android 11.0 and Above |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Item Model Number | BC498ED3 |
About This Item
- ●The Google Pixel Watch 4 is a stunning display of precision craftsmanship, with Gemini, your built-in AI assistant, Google’s longest-lasting battery, and comprehensive tools for next-level health and fitness performance[1,2,3]
- ●See it all and do the most with the Actua 360 domed display; it’s 10% larger and 50% brighter than Pixel Watch 3, and as durable as ever with scratch-resistant Gorilla Glass[1]
- ●The Google Pixel Watch 4 has Gemini built in[4]; just ask questions and your ultra capable AI assistant will deliver quick responses for personalized help; and stay connected when you’re texting with AI-powered quick replies that are hyper-relevant[5,6]
- ●Get up to 40 hours of battery life or up to 72 hours in Battery Saver mode[3]; plus, the new side charging dock gives you 15 hours of battery in 15 minutes or less[7]
- ●Train smarter with 40+ exercise modes and real-time stats on your wrist[8]; and with high-precision dual-frequency GPS, you get more accurate route tracking on runs and hikes[1]
- ●The Pixel Watch 4 helps you understand your health with Google’s most accurate heart rate tracking and sleep insights, and key health metrics like SpO2, HRV, and more[2,9,10,11]
- ●Loss of Pulse Detection can detect a loss of pulse event and prompt a call to emergency services[12]; and if you need help when you’re in a remote location, the Pixel Watch 4 can connect you to emergency services through geostationary satellites[2,13]
- ●With aerospace-grade aluminum housing and water resistance up to 50 meters, you can wear it wherever life takes you, from pool time to the finish line[14]
- ●The Pixel Watch 4 is compatible with most Android devices; listen to music on the run with Pixel Buds, control your Pixel Camera from your watch, and see your Nest Cam or Nest Doorbell feed[15]
- ●Please refer to the Legal section below for all applicable legal disclaimers denoted by the bracketed numbers in the preceding bullet points (e.g., [1], [2], etc.)
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
The Google Pixel Watch 4 is a stunning display of precision craftsmanship, with Gemini, your built-in AI assistant, Google’s longest-lasting battery, and comprehensive tools for next-level health and fitness performance[1,2,3] See it all and do the most with the Actua 360 domed display; it’s 10% larger and 50% brighter than Pixel Watch 3, and as durable as ever with scratch-resistant Gorilla Glass[1] The Google Pixel Watch 4 has Gemini built in[4]; just ask questions and your ultra capable AI assistant will deliver quick responses for personalized help; and stay connected when you’re texting with AI-powered quick replies that are hyper-relevant[5,6] Get up to 40 hours of battery life or up to 72 hours in Battery Saver mode[3]; plus, the new side charging dock gives you 15 hours of battery in 15 minutes or less[7] Train smarter with 40+ exercise modes and real-time stats on your wrist[8]; and with high-precision dual-frequency GPS, you get more accurate route tracking on runs and hikes[1] The Pixel Watch 4 helps you understand your health with Google’s most accurate heart rate tracking and sleep insights, and key health metrics like SpO2, HRV, and more[2,9,10,11] Loss of Pulse Detection can detect a loss of pulse event and prompt a call to emergency services[12]; and if you need help when you’re in a remote location, the Pixel Watch 4 can connect you to emergency services through geostationary satellites[2,13] With aerospace-grade aluminum housing and water resistance up to 50 meters, you can wear it wherever life takes you, from pool time to the finish line[14] The Pixel Watch 4 is compatible with most Android devices; listen to music on the run with Pixel Buds, control your Pixel Camera from your watch, and see your Nest Cam or Nest Doorbell feed[15] Please refer to the Legal section below for all applicable legal disclaimers denoted by the bracketed numbers in the preceding bullet points (e.g., [1], [2], etc.)
Our Take
From fitness tracking to classic timepieces, Vivabay helps you find a Google watch that fits your lifestyle. We look beyond the spec sheet at comfort, battery endurance, and everyday usability.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.