






GRI Gaming Desktop | i7-14700K | 32GB DDR5 | RTX 5080 16GB | 2TB NVMe | 360MM Water Cooler | WiFi 6E Built-in
$4,159.20
In Stock
SKU: D03EECC1
Key Features:
GRIGaming & Entertainment+17 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | GRI |
| Department | GRI |
| Brand | GRI |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Storage | Silicon Power M.2 2TB NVMe |
| Power Supply | 1000W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Motherboard Name | B760M DDR5 Chipset |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Internal Wi-Fi |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 1 |
| Rear USB | 6 |
| Dimensions H x W x D | 480x240x512 mm |
| First Listed on Newegg | November 14, 2025 |
| Item Model Number | D03EECC1 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
GRI Gaming Desktop | i7-14700K | 32GB DDR5 | RTX 5080 16GB | 2TB NVMe | 360MM Water Cooler | WiFi 6E Built-in
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.