




GRI Pure Pro Desktop | i7-12700KF | 32GB DDR5 | RTX 4060 8GB | 1TB NVMe | WiFi 6E Built-in
$1,879.20
In Stock
SKU: B4CC0294
Key Features:
GRIPure Pro+19 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | GRI |
| Department | GRI |
| Brand | GRI |
| Series | Pure Pro |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Storage | Silicon Power M.2 1TB NVMe |
| Power Supply | 650W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Motherboard Name | B660M MATX DDR5 Chipset |
| CPU Type | Intel Core i7 12th Gen |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 1TB NVMe |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Internal Wi-Fi |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 2 |
| Rear USB | 6 |
| Dimensions H x W x D | 422x206x355 mm |
| First Listed on Newegg | January 17, 2025 |
| Item Model Number | B4CC0294 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.