




GRI Pure Pro Desktop | Ryzen 7 5700x | 32GB DDR4 | RTX 4060 8GB | 1TB NVMe | WiFi 6E Built-in
$1,454.40
In Stock
SKU: 19F437E3
Key Features:
GRIPure Pro+19 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | GRI |
| Department | GRI |
| Brand | GRI |
| Series | Pure Pro |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Storage | Silicon Power M.2 1TB NVMe |
| Power Supply | 650W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Motherboard Name | B650M MATX DDR4 Chipset |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| SSD | 1TB NVMe |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Internal Wi-Fi |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 2 |
| Rear USB | 6 |
| Dimensions H x W x D | 422x206x355 mm |
| First Listed on Newegg | January 17, 2025 |
| Brand | msi |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Intel Core i7 12800H |
| CPU Speed | 2.1 GHz |
| Included Components | PRO DP80 A14TAG-027US Desktop Computer, Keyboard, Mouse |
| Color | Black |
| CPU Manufacturer | Intel |
| Item dimensions L x W x H | 15.9 x 9.2 x 22.1 inches |
| Item Weight | 7 Pounds |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Item Model Number | 19F437E3 |
About This Item
- βProcessor Manufacturer: Intel
- βProcessor Type: Core i7
- βProcessor Generation: 14th Gen
- βProcessor Model: i7-14700F
- βProcessor Core: Icosa-core (20 Core)
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
GRI Pure Pro Desktop | Ryzen 7 5700x | 32GB DDR4 | RTX 4060 8GB | 1TB NVMe | WiFi 6E Built-in
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.