










GRICH 2.5 GPM Shower Head with Handheld Spray Combo: Rainfall Shower Heads & Handheld Shower Head, 9 Spray Modes/Settings Detachable Shower Head with Hose, Nickel
In Stock
SKU: 2AAE4129
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | GRICH |
| Department | Showerheads & Handheld Showers |
| Dual Shower Head | Hand held shower head rainfall shower head combo, combination with up to 19 modes. Enlarged 8.7" panel allows for large area coverage |
| 9 Settings Handheld Shower Head | This shower head with handheld has 9 spray modes to give you different showering experience and meet your multiple needs. Switch black knob of fixed shower head to choose shower water follow out from only fixed shower head, only handheld shower head or both of them and enjoy a wonderful shower moment. No extra shower head stand need, you can just slide the hand held shower head in fixed shower head after using |
| Water Saving Pressure | This shower head adopting the newly developed design of increasing water pressure, even in the case of very low water pressure, it can be rinsed off in a few minutes, bringing you a full-coverage shower experience |
| Superior Materials | The shower heads is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not degrade or release any hazardous substances and will last for years. While ensuring hardness and durability, the double shower head is also effectively insulated. The soft water pipe is made of 304 stainless steel material, which is tough and rust-proof |
| Easy to Install and Use | This shower heads with handheld spray combo Truly easy to install with universal G1/2 threaded connector for any standard shower pipe or water pipe. Easy to install in minutes without any tools, no need to hire a plumber, fits any American Standard shower arm |
| Setting Type | 3-Way Flow, Eco Spray, Full Body, Massage, Mist, Power Spray, Rainfall, Waterfall |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Rate Description | 2.5 GPM |
| Number of settings | 19 |
| Number of Jets | 1 |
| Efficiency | water-saving |
| Other Special Features of the Product | 2-in-1 Shower Head Combo, 360 Adjustable Height/Angle, Detachable Shower Head/Easy Installation, High Pressure/Water Conserving |
| Material Type | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Item Dimensions L x W | 16L x 17W Centimetres |
| Hose Length | 60 Inches |
| Style Name | Modern |
| Shape | Butterfly |
| Finish Types | Brushed |
| Colour | Brushed Nickel |
| Brand Name | GRICH |
| Model Number | 23234-GH-CA-NL-2.5 GPM |
| Item Type Name | 1.8GPM Shower Head with Handheld Spray |
| Included Components | 60" Stainless Shower Hose x1, Fixed Rainfall Shower Head x1, Handheld Shower Head x1, Spare Washer, Water Flow Restrictor,Teflon Tape |
| Country of Publication | China |
| Item height | 12.7 Centimetres |
| Manufacturer | GRICH |
| Manufacturer Contact Information | GRICH |
| Unit Count | 1 Count |
| Manufacturer Warranty Description | 2-Year Warranty |
| Size | 1.8 GPM, 2.5 GPM |
| Color | Black, Chrome, Nickel, Silver |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Brand | GRICH |
| Style | Butterfly 2.5 GPM |
| Shape | Butterfly |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Finish Type | Polished |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Rate Description | 2.5 Gallon Per Minute |
| Color | Chrome |
| Product Dimensions | 6.3"L x 6.8"W |
| Number of settings | 19 |
| Number of Jets | 2 |
| Efficiency | Water |
| Special Feature | 2 in 1, Detachable |
| Manufacturer | GRICH |
| Part Number | 23234-2.5GPM |
| Item Weight | 1.98 pounds |
| Item model number | 23234 |
| Size | 2.5 GPM |
| Finish | Polished |
| Pattern | Large, flat surface design |
| Item Package Quantity | 1 |
| Flow Rate | 2.5 Gallons Per Minute |
| Hose Length | 60 Inches |
| Special Features | 2 in 1, Detachable |
| Included Components | 59 Inches 304 Stainless Steel Hose, 9 Spray Settings Handheld Shower Head, Installation Manual, Rainfall Shower Head, Spare Washer, Water Flow Restrictor, Teflon Tape |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Date First Available | February 20, 2024 |
| Item Model Number | 2AAE4129 |
About This Item
- ●Dual Shower Head: Hand held shower head rainfall shower head combo, combination with up to 19 modes. Enlarged 8.7" panel allows for large area coverage
- ●9 Settings Handheld Shower Head: This shower head with handheld has 9 spray modes to give you different showering experience and meet your multiple needs. Switch black knob of fixed shower head to choose shower water follow out from only fixed shower head, only handheld shower head or both of them and enjoy a wonderful shower moment. No extra shower head stand need, you can just slide the hand held shower head in fixed shower head after using
- ●Water Saving Pressure: This shower head adopting the newly developed design of increasing water pressure, even in the case of very low water pressure, it can be rinsed off in a few minutes, bringing you a full-coverage shower experience
- ●Superior Materials: The shower heads is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not degrade or release any hazardous substances and will last for years. While ensuring hardness and durability, the double shower head is also effectively insulated. The soft water pipe is made of 304 stainless steel material, which is tough and rust-proof
- ●Easy to Install and Use: This shower heads with handheld spray combo Truly easy to install with universal G1/2 threaded connector for any standard shower pipe or water pipe. Easy to install in minutes without any tools, no need to hire a plumber, fits any American Standard shower arm
- ●Dual Shower Head: Hand held shower head rainfall shower head combo, combination with up to 19 modes. Enlarged 8.7" panel allows for large area coverage
- ●9 Settings Handheld Shower Head: This shower head with handheld has 9 spray modes to give you different showering experience and meet your multiple needs. Switch black knob of fixed shower head to choose shower water follow out from only fixed shower head, only handheld shower head or both of them and enjoy a wonderful shower moment. No extra shower head stand need, you can just slide the hand held shower head in fixed shower head after using
- ●Water Saving Pressure: This shower head adopting the newly developed design of increasing water pressure, even in the case of very low water pressure, it can be rinsed off in a few minutes, bringing you a full-coverage shower experience
- ●Superior Materials: The shower heads is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not degrade or release any hazardous substances and will last for years. While ensuring hardness and durability, the double shower head is also effectively insulated. The soft water pipe is made of 304 stainless steel material, which is tough and rust-proof
- ●Easy to Install and Use: This shower heads with handheld spray combo Truly easy to install with universal G1/2 threaded connector for any standard shower pipe or water pipe. Easy to install in minutes without any tools, no need to hire a plumber, fits any American Standard shower arm
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Dual Shower Head: Hand held shower head rainfall shower head combo, combination with up to 19 modes. Enlarged 8.7" panel allows for large area coverage 9 Settings Handheld Shower Head: This shower head with handheld has 9 spray modes to give you different showering experience and meet your multiple needs. Switch black knob of fixed shower head to choose shower water follow out from only fixed shower head, only handheld shower head or both of them and enjoy a wonderful shower moment. No extra shower head stand need, you can just slide the hand held shower head in fixed shower head after using Water Saving Pressure: This shower head adopting the newly developed design of increasing water pressure, even in the case of very low water pressure, it can be rinsed off in a few minutes, bringing you a full-coverage shower experience Superior Materials: The shower heads is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not degrade or release any hazardous substances and will last for years. While ensuring hardness and durability, the double shower head is also effectively insulated. The soft water pipe is made of 304 stainless steel material, which is tough and rust-proof Easy to Install and Use: This shower heads with handheld spray combo Truly easy to install with universal G1/2 threaded connector for any standard shower pipe or water pipe. Easy to install in minutes without any tools, no need to hire a plumber, fits any American Standard shower arm
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 5% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.