










GRICH Filtered Shower Head with Handheld: High Pressure Shower Heads with Filter Replaceable & 9-Modes Hand Held Spray, Water Softener Showerhead for Hard Water Remove Chlorine,...
In Stock
SKU: 599543AA
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | GRICH |
| Department | Showerheads & Handheld Showers |
| Upgrade dual shower head with filter | Are you often bothered by dry itchy skin and scalp, weak hair, or shower water emitting unpleasant odor? This shower head filter features powerful filtration system to resist hard water, which effectively removes chlorine, heavy metals, fluoride and other harmful impurities, bringing purer, healthier and odorless water for glowing skin and hair |
| 3 Modes & 9 hand sprays combine | Switch the knob can adjust modes of the filtered shower head between only rain, handheld, and combination to enjoy amazing shower. Customize different shower heads with hand held spray modes to provide powerful or gentle rain to meet your needs, enjoy a SPA-like shower at home and drive away fatigue of the day |
| High pressure & smooth flow | With excellent pressure-boosting and water-saving effects, high pressure shower head allows you to switch modes according to use. Filter out impurities while delivering fast and stable flow without clogging, giving your family a better shower experience every day |
| Premium materials & build | GRICH water filter shower head is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not release any hazardous substances and odors. Anti-clog nozzles all over the shower head with self-cleaning, and comes with 60 inch stainless steel hose. Brass ball joint that is convenient for adjusting angles of shower head |
| Easy to install & replace filter | Universal G1/2'' connector fits any international standard shower arm and hose, this water softener shower head is a breeze to install and replace the filter cartridge without any tools, the pack includes all you need. If you encounter any problems after receiving the item, please contact us directly |
| Setting Type | 3-Way Flow, Eco Spray, Full Body, Massage, Mist, Power Spray, Rainfall, Waterfall, Saving |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Rate Description | 2.5 GPM |
| Number of settings | 1 |
| Efficiency | 2.5 GPM |
| Other Special Features of the Product | 3-in-1 Shower Head Combo, Built-in Filter for Hard Water, High Pressure, Multi-Spray Modes, Easy to Install & Replace, Water Saving |
| Material Type | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Item Dimensions L x W | 16L x 17W Centimetres |
| Hose Length | 60 Inches |
| Style Name | Modern |
| Shape | Butterfly |
| Finish Types | Polished |
| Colour | Chrome Upgraded Filter |
| Brand Name | GRICH |
| Model Number | 23234-GH-CA-FL-2.5GPM |
| Included Components | Fixed and handheld shower head, Filter, 60'' Stainless steel hose, Tape, Washer, Restrictor, Manual |
| Country of Publication | China |
| Item height | 12.7 Centimetres |
| Manufacturer | GRICH |
| Manufacturer Contact Information | GRICH |
| Manufacturer Warranty Description | 2 Year Warranty |
| Size | 1.8 GPM, 2.5 GPM |
| Color | Black, Chrome, Nickel, Silver |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene, Stainless Steel |
| Brand | GRICH |
| Style | Butterfly 2.5 GPM + Upgraded Filter |
| Shape | Butterfly |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene, Stainless Steel |
| Finish Type | Polished |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Rate Description | 2.5GPM |
| Color | Silver |
| Product Dimensions | 6.3"L x 6.8"W |
| Number of settings | 19 |
| Number of Jets | 2 |
| Efficiency | 2.5 GPM |
| Special Feature | 2 in 1, Detachable, rainfall |
| Manufacturer | GRICH |
| Part Number | 23234 |
| Item Weight | 2.66 pounds |
| Item model number | 23234 |
| Size | 2.5 GPM |
| Finish | Polished |
| Item Package Quantity | 1 |
| Flow Rate | 2.5 Gallons Per Minute |
| Hose Length | 60 Inches |
| Special Features | 2 in 1, Detachable, rainfall |
| Included Components | 304 Stainless Steel Hose, 9 Spray Settings Handheld Shower Head, Installation Manual, Rainfall Shower Head with Filter, Spare Washer, Water Flow Restrictor, Teflon Tape |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Date First Available | July 6, 2024 |
| Item Model Number | 599543AA |
About This Item
- ●Upgrade dual shower head with filter: Are you often bothered by dry itchy skin and scalp, weak hair, or shower water emitting unpleasant odor? This shower head filter features powerful filtration system to resist hard water, which effectively removes chlorine, heavy metals, fluoride and other harmful impurities, bringing purer, healthier and odorless water for glowing skin and hair
- ●3 Modes & 9 hand sprays combine: Switch the knob can adjust modes of the filtered shower head between only rain, handheld, and combination to enjoy amazing shower. Customize different shower heads with hand held spray modes to provide powerful or gentle rain to meet your needs, enjoy a SPA-like shower at home and drive away fatigue of the day
- ●High pressure & smooth flow: With excellent pressure-boosting and water-saving effects, high pressure shower head allows you to switch modes according to use. Filter out impurities while delivering fast and stable flow without clogging, giving your family a better shower experience every day
- ●Premium materials & build: GRICH water filter shower head is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not release any hazardous substances and odors. Anti-clog nozzles all over the shower head with self-cleaning, and comes with 60 inch stainless steel hose. Brass ball joint that is convenient for adjusting angles of shower head
- ●Easy to install & replace filter: Universal G1/2'' connector fits any international standard shower arm and hose, this water softener shower head is a breeze to install and replace the filter cartridge without any tools, the pack includes all you need. If you encounter any problems after receiving the item, please contact us directly
- ●【Dual Shower Head】GRICH professional design 2 in 1 shower head promise cozy showering experience. The black " Easy to Switch" knob can adjust water flow from single fixed shower head, single handheld shower or both of them. Up to 19 combination spray settings meets family daily using.
- ●【Shower Head with Filter】Equipped with three types of mineral beads will soften hard water, resulting in a natural spring-like quality. White ceramic ball, gray anion mineral stone and orange infrared mineral can adjust water quality release negative ions, increase biological activity of water, protect your skin and hair.
- ●【Superior Materials】 The shower heads is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not degrade or release any hazardous substances and will last for years. While ensuring hardness and durability, the double shower head is also effectively insulated. The soft water pipe is made of 304 stainless steel material, which is tough and rust-proof.
- ●【Easy to Install and Use】Grich shower head combo adopt universal G1/2 threaded connector for any standard shower pipe or water pipe. Easy to install in minutes without any tools, no need to hire a plumber, fits any american standard shower arm. Built-in filter can be replaced in few seconds also, you do not need to take off shower head like normal old filter replacement.
- ●【What Will You Get】GRICH provide 7x24hrs warm service, we stand behind our items, if you encounter any problems in use, please contact us directly and we will provide you with a lifetime warranty.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Upgrade dual shower head with filter: Are you often bothered by dry itchy skin and scalp, weak hair, or shower water emitting unpleasant odor? This shower head filter features powerful filtration system to resist hard water, which effectively removes chlorine, heavy metals, fluoride and other harmful impurities, bringing purer, healthier and odorless water for glowing skin and hair 3 Modes & 9 hand sprays combine: Switch the knob can adjust modes of the filtered shower head between only rain, handheld, and combination to enjoy amazing shower. Customize different shower heads with hand held spray modes to provide powerful or gentle rain to meet your needs, enjoy a SPA-like shower at home and drive away fatigue of the day High pressure & smooth flow: With excellent pressure-boosting and water-saving effects, high pressure shower head allows you to switch modes according to use. Filter out impurities while delivering fast and stable flow without clogging, giving your family a better shower experience every day Premium materials & build: GRICH water filter shower head is made of high-quality chrome-plated ABS eco-friendly material, which will not release any hazardous substances and odors. Anti-clog nozzles all over the shower head with self-cleaning, and comes with 60 inch stainless steel hose. Brass ball joint that is convenient for adjusting angles of shower head Easy to install & replace filter: Universal G1/2'' connector fits any international standard shower arm and hose, this water softener shower head is a breeze to install and replace the filter cartridge without any tools, the pack includes all you need. If you encounter any problems after receiving the item, please contact us directly
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 29% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.