









H55 Computer Motherboard Professional M.2 NGFF LGA 1156 Slot DDR3 8 Channel Memory 4 Phase Power Supply Gaming Motherboard for Core Generation I3 I5 I7
In Stock
SKU: 043E0239
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASHATA |
| Department | Motherboards |
| STABLE POWER SUPPLY | H55 desktop computer motherboard features stable power supply, 4 phase power supply motherboard design to ensure stability and performance. |
| DDR3 8 CHANNEL MEMORY | The H55 desktop computer motherboard has a highly efficient memory support with DDR3 8 channel memory, supporting up to 32G of memory capacity in a single strip. |
| HIGH SPEED HARD DISK INTERFACE | H55 desktop computer motherboard has a high speed hard disk interface, supports M.2 NVME PCIE channel, the theoretical bandwidth up to 4GB/S. |
| MULTI INTERFACE EXPANSION | H55 desktop motherboard adopts multi interface expansion to meet the needs of various peripherals, including 4 USB2.0 ports and 3 SATA hard disk ports. |
| INTEGRATED CHIP DESIGN | DDR3 memory motherboard adopts integrated chip design, conveniently connecting sound devices and network, providing integrated chip sound card or network card. |
| Brand | ASHATA |
| Model | ASHATAxkydo3sa67 |
| Model Name | ASHATAxkydo3sa67 |
| Part Number | ASHATAxkydo3sa67 |
| Memory storage capacity | 4 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Maximum Size | 4 GB |
| RAM memory technology | DDR3 |
| Processor Socket Type | LGA 1156 |
| Compatible processor types | Intel Core 3 |
| Graphics Card Interface | Integrated, PCI, PCI-Express x16 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Chipset Type | Intel H55 |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | ASHATA |
| Item model number | ASHATAxkydo3sa67 |
| Parcel Dimensions | 28 x 21 x 6 cm, 550 g |
| Date First Available | April 1 2024 |
| Item Model Number | 043E0239 |
About This Item
- ●STABLE POWER SUPPLY: H55 desktop computer motherboard features stable power supply, 4 phase power supply motherboard design to ensure stability and performance.
- ●DDR3 8 CHANNEL MEMORY: The H55 desktop computer motherboard has a highly efficient memory support with DDR3 8 channel memory, supporting up to 32G of memory capacity in a single strip.
- ●HIGH SPEED HARD DISK INTERFACE: H55 desktop computer motherboard has a high speed hard disk interface, supports M.2 NVME PCIE channel, the theoretical bandwidth up to 4GB/S.
- ●MULTI INTERFACE EXPANSION: H55 desktop motherboard adopts multi interface expansion to meet the needs of various peripherals, including 4 USB2.0 ports and 3 SATA hard disk ports.
- ●INTEGRATED CHIP DESIGN: DDR3 memory motherboard adopts integrated chip design, conveniently connecting sound devices and network, providing integrated chip sound card or network card.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STABLE POWER SUPPLY: H55 desktop computer motherboard features stable power supply, 4 phase power supply motherboard design to ensure stability and performance. DDR3 8 CHANNEL MEMORY: The H55 desktop computer motherboard has a highly efficient memory support with DDR3 8 channel memory, supporting up to 32G of memory capacity in a single strip. HIGH SPEED HARD DISK INTERFACE: H55 desktop computer motherboard has a high speed hard disk interface, supports M.2 NVME PCIE channel, the theoretical bandwidth up to 4GB/S. MULTI INTERFACE EXPANSION: H55 desktop motherboard adopts multi interface expansion to meet the needs of various peripherals, including 4 USB2.0 ports and 3 SATA hard disk ports. INTEGRATED CHIP DESIGN: DDR3 memory motherboard adopts integrated chip design, conveniently connecting sound devices and network, providing integrated chip sound card or network card.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Currently 7% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.