






HAJAAN Gaming PC (AMD Ryzen 7 7700 Processor up to 5.3GHz, GeForce RTX 5070 12GB GDDR7, 32GB DDR5, 1TB NVMe SSD, WiFi Ready, Windows 11 Pro)
(2 reviews)
$2,458.80
In Stock
SKU: 71EC08CF
Color: Select an option
Key Features:
HAJAANSuperX+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HAJAAN |
| Department | HAJAAN |
| Brand | HAJAAN |
| Model | SuperX |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 7700 |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB NVMe |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7700 |
| CPU Base Frequency | 4.50GHz |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 1TB NVMe |
| Screen Size | No Screen |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Package Type | Commercial |
| Package Contents | HAJAAN Gaming Desktop Computer, New Gaming Keyboard & Mouse Combo, Wireless WiFi, Power Cord |
| First Listed on Newegg | March 20, 2025 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 71EC08CF |
Customer Reviews (2)
5.0
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HAJAAN Gaming PC (AMD Ryzen 7 7700 Processor up to 5.3GHz, GeForce RTX 5070 12GB GDDR7, 32GB DDR5, 1TB NVMe SSD, WiFi Ready, Windows 11 Pro)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 2 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.