









HAJAAN PhantomX Gaming Desktop PC, AMD Ryzen 7 9700X up to 5.5GHz, GeForce RTX 5060 8GB, 32GB DDR5, 1TB NVMe SSD, Liquid Cooled, Wi-Fi 6, Bluetooth, Windows 11 Pro
In Stock
SKU: B672A32D
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HAJAAN |
| Department | Towers |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Specific Uses For Product | Gaming, Video Editing |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Hard Disk Description | NVMe |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 9700X, 5060 |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | RTX 5060 8GB |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Brand | HAJAAN |
| Model Number | PH_R797X |
| Model Name | PhantomX |
| Built-In Media | Keyboard, Mouse |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 9700X |
| Country of Origin | Canada |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 672344358514 |
| Manufacturer | HAJAAN |
| Manufacturer Contact Information | HAJAAN |
| Warranty Description | 1 Year |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.5 GHz |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Item Model Number | B672A32D |
About This Item
- βAMD Ryzen 7 9700X 3.8GHz (5.5GHz Turbo Boost) CPU Processor | 1TB NVMe M.2 SSD | 32GB DDR5 RAM Gaming Memory with Heat Sink.
- βRTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card (Brand may vary) | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Promised, Additional Ports may vary | Windows 11 Pro 64-bit.
- β802.11 AX | 360mm High-spec AIO Liquid CPU Cooler | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | Audio & LAN Ports.
- βFree Gaming Keyboard & Mouse | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in CANADA.
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD Ryzen 7 9700X 3.8GHz (5.5GHz Turbo Boost) CPU Processor | 1TB NVMe M.2 SSD | 32GB DDR5 RAM Gaming Memory with Heat Sink. RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics Card (Brand may vary) | Graphic output options include 1 x HDMI, and 1 x Display Port Promised, Additional Ports may vary | Windows 11 Pro 64-bit. 802.11 AX | 360mm High-spec AIO Liquid CPU Cooler | USB Ports Including 2.0, 3.0, and 3.2 Gen1 Ports | Audio & LAN Ports. Free Gaming Keyboard & Mouse | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Free Technical Support | Assembled in CANADA.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.