










Hamilton Beach Shakes and Smoothies with BPA-Free Personal Blender, 14 oz, Red
In Stock
SKU: 180C1412
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Hamilton Beach |
| Department | Blenders |
| Compact design and BPA free | Great for home, office and travel with on the go portability |
| Blend and go | Blend & drink from the 14 ounce jar and lid which are both dishwasher safe |
| 1 touch blending | Makes great smoothies, shakes, baby formula, marinades, salad dressing and more |
| Stainless steel blades | Ice crushing power for smooth results |
| Brand Name | Hamilton Beach |
| Included Components | Jar |
| Recommended Uses For Product | Blending |
| UPC | 040094910335 |
| Manufacture Year | 2025 |
| Global Trade Identification Number | 00040094910335, 10040094910332 |
| Manufacturer | Hamilton-Beach |
| Item Type Name | kitchen countertop motorized appliances |
| Country of Origin | China |
| Item height | 11.9 inches |
| Manufacturer Contact Information | MARKHAM, ON, L3R 9Z6 CA |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Warranty Type | 1 Year Limited Warranty |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, Single Serve |
| Power Source Type | Corded Electric |
| Wattage | 175 watts |
| Number Of Speeds | 1 |
| Voltage | 120.0 |
| Controls Type | Push Button |
| Material Type | Plastic |
| Material Type Free | BPA Free |
| Is the item dishwasher safe | Yes |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Capacity | 397 g |
| Item Dimensions D x W x H | 10.8D x 10.6W x 31H Centimetres |
| Item Weight | 0.88 Pounds |
| Colour | Red |
| Style Name | 1 Jar |
| Size | Portable Blender (Pack of 2), Portable Blender (Pack of 4), Portable Blender |
| Color | 2 Jars - White, Black, Coral, Red, Tranquil Blue, White |
| Brand | Hamilton Beach |
| Color | 2 Jars - White |
| Special Feature | Compact, Lightweight, Portable |
| Capacity | 14 Fluid Ounces |
| Product Dimensions | 3.5"D x 3.5"W x 12.25"H |
| Included Components | Blender, Lid, Travel Cup |
| Style | 1 Jar |
| Recommended Uses For Product | Blending, Crushing, Protein |
| Power Source | Corded Electric |
| Number of Speeds | 1 |
| Voltage | 51102 Volts |
| Material Type Free | BPA Free |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Warranty Type | 3 Year Limited Warranty |
| UPC | 040094943050 |
| Global Trade Identification Number | 10040094943057 |
| Control Type | Single-button Control |
| Container Material | Plastic |
| Manufacturer | Hamilton Beach |
| Item Weight | 2.5 pounds |
| Item model number | 51102V |
| Date First Available | March 3, 2020 |
| Item Model Number | 180C1412 |
About This Item
- βCompact design and BPA free: Great for home, office and travel with on the go portability
- βBlend and go: Blend & drink from the 14 ounce jar and lid which are both dishwasher safe
- β1 touch blending: Makes great smoothies, shakes, baby formula, marinades, salad dressing and more
- βStainless steel blades: Ice crushing power for smooth results
- βEfficient 175 watt motor provides all the power you need for fast, reliable performance
- βTHE ORIGINAL BLEND AND GO PERSONAL BLENDER: This small smoothie blender blends fruit smoothies, shakes and your favorite icy drinks right in the 14 oz. BPA-free travel jar. The personal blender jar comes with a travel lid to double as a to-go cup. It's lightweight and fits most car cup holders.
- βPOWERFUL BLENDING PERFORMANCE: Durable stainless steel blades on this protein shake blender powers through ice, frozen fruits and leafy greens for smooth results. Perfect for adding more vitamins into your diet in smoothies and protein shakes.
- βEASY ONE-TOUCH BLENDING: Quickly prepare a variety of icy drinks by just pressing the button. It's so easy. This is sure to be your go-to personal blender for shakes and smoothies.
- βCOMPACT DESIGN FITS MOST CUP HOLDERS: The small size of the personal blender jar makes it perfect for the home, office, travel, small dorms and apartments. The compact base comes with a 24β cord.
- βQUICK & EASY CLEANUP: The blending jars, blades and travel lid on this portable smoothie blender are all dishwasher safe so cleaning up is a breeze.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Compact design and BPA free: Great for home, office and travel with on the go portability Blend and go: Blend & drink from the 14 ounce jar and lid which are both dishwasher safe 1 touch blending: Makes great smoothies, shakes, baby formula, marinades, salad dressing and more Stainless steel blades: Ice crushing power for smooth results Efficient 175 watt motor provides all the power you need for fast, reliable performance
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.2/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 27% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.