










Hamilton Beach® Single-Serve Blender with Travel Lid 14 oz.,Silver, 51107C
(13 reviews)
$17.90$19.9010% OFF
In Stock
SKU: E2F4BD6C
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Hamilton BeachBlender+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Hamilton Beach |
| Department | Blenders |
| Brand Name | Hamilton Beach |
| Included Components | Blender |
| Recommended Uses For Product | Blending |
| UPC | 040094511075 743074637122 |
| Global Trade Identification Number | 00040094511075 |
| Manufacturer | Hamilton-Beach |
| Item Type Name | kitchen countertop motorized appliances |
| Country of Origin | China |
| Item height | 5.13 inches |
| Manufacturer Contact Information | MARKHAM, ON, L3R 9Z6 CA |
| Warranty Description | 1 Year |
| Colour | Silver |
| Style Name | Modern |
| Other Special Features of the Product | Manual |
| Power Source Type | Corded Electric |
| Wattage | 175 watts |
| Number Of Speeds | 1 |
| Voltage | 220 Volts |
| Controls Type | Touch |
| Material Type | Plastic, Stainless Steel |
| Material Type Free | BPA Free |
| Is the item dishwasher safe | Yes |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Capacity | 14 Fluid Ounces |
| Item Dimensions D x W x H | 12.2D x 12.2W x 26.1H Centimetres |
| Item Weight | 955 g |
| Size | Portable Blender (Pack of 2), Portable Blender (Pack of 4), Portable Blender |
| Color | 2 Jars - White, Black, Coral, Red, Tranquil Blue, White |
| Brand | Hamilton Beach |
| Color | 2 Jars - White |
| Special Feature | Compact, Lightweight, Portable |
| Capacity | 14 Fluid Ounces |
| Product Dimensions | 3.5"D x 3.5"W x 12.25"H |
| Included Components | Blender, Lid, Travel Cup |
| Style | 1 Jar |
| Recommended Uses For Product | Blending, Crushing, Protein |
| Power Source | Corded Electric |
| Number of Speeds | 1 |
| Voltage | 51102 Volts |
| Material Type Free | BPA Free |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Warranty Type | 3 Year Limited Warranty |
| UPC | 040094943050 |
| Global Trade Identification Number | 10040094943057 |
| Control Type | Single-button Control |
| Container Material | Plastic |
| Manufacturer | Hamilton Beach |
| Item Weight | 2.5 pounds |
| Item model number | 51102V |
| Date First Available | March 3, 2020 |
| Item Model Number | E2F4BD6C |
About This Item
- ●Use the travel lid to drink from the jar, fits in most car drink holders
- ●Great for fruit smoothies, icy drinks, shakes and more. BPA-free
- ●Stainless steel blades
- ●One-touch blending; 175 watts; 14 oz. plastic jar
- ●Includes a 5 year limited warranty from Hamilton Beach
- ●THE ORIGINAL BLEND AND GO PERSONAL BLENDER: This small smoothie blender blends fruit smoothies, shakes and your favorite icy drinks right in the 14 oz. BPA-free travel jar. The personal blender jar comes with a travel lid to double as a to-go cup. It's lightweight and fits most car cup holders.
- ●POWERFUL BLENDING PERFORMANCE: Durable stainless steel blades on this protein shake blender powers through ice, frozen fruits and leafy greens for smooth results. Perfect for adding more vitamins into your diet in smoothies and protein shakes.
- ●EASY ONE-TOUCH BLENDING: Quickly prepare a variety of icy drinks by just pressing the button. It's so easy. This is sure to be your go-to personal blender for shakes and smoothies.
- ●COMPACT DESIGN FITS MOST CUP HOLDERS: The small size of the personal blender jar makes it perfect for the home, office, travel, small dorms and apartments. The compact base comes with a 24” cord.
- ●QUICK & EASY CLEANUP: The blending jars, blades and travel lid on this portable smoothie blender are all dishwasher safe so cleaning up is a breeze.
Customer Reviews (13)
4.2
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Use the travel lid to drink from the jar, fits in most car drink holders Great for fruit smoothies, icy drinks, shakes and more. BPA-free Stainless steel blades One-touch blending; 175 watts; 14 oz. plastic jar Includes a 5 year limited warranty from Hamilton Beach
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 10% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.