







HLDIRECT 47 Inch Gaming Desk with LED Lights, Home Office Gamer Desk, Ergonomic Computer Table with Large Carbon Fiber Desktop, Computer Desk with Cup Holder & Headphone Hook...
In Stock
SKU: 1B646135
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HLDIRECT |
| Department | Tables |
| Shape | Y-Shape |
| Desk Design | Computer Desk |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Finish Types | Painted/Lacquered Black |
| Furniture Finish | Black |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |
| Base | Alloy Steel |
| Top Material Type | Carbon Fiber |
| Furniture Leg Material | Alloy Steel |
| SpecialFeatures | desk |
| Mounting Type | Tabletop |
| Base Type | Leg |
| Storage Options | [INSUFFICIENT_DETAILS] |
| Is Customizable | No |
| Is Electric | No |
| Is Assembly Required | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 68.04 kg |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 60D x 120W x 75H Centimetres |
| Item Weight | 7.26 kg |
| Size | 47 INCH with LED |
| Tabletop Thickness | 2 Millimeters |
| Maximum Height | 3.74 Inches |
| Minimum Height | 29 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 47 Inches |
| Brand | HLDIRECT |
| Room Type | Modern |
| Recommended Uses For Product | Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| IncludedComponents | Headphone Hook |
| Product Grade | New |
| Model Number | Y-DESK |
| Model Name | Y-DESK |
| Country of Publication | China |
| ProductIDType | 766224834929 |
| Manufacturer | HLDIRECT |
| Item height | 75 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | 1 |
| Item Model Number | 1B646135 |
About This Item
- ●【Wide Gaming Table】 The large size of 47 Inch allows you to get rid of the boundaries and enjoy the thrill of the game, and the spacious space under the table allows you to stretch your legs to your heart's content; Creative storage makes your desktop neat and uncluttered, so you can better focus on your game and enjoy the joy of victory.Desktop is made of FSC-certified wood.
- ●【Cool RGB LED】 Illusion gaming atmosphere lighting system, on line with its own special effects aura, soft and non-blinding light, bringing you an immersive gaming experience; You can adjust the monochrome, variable speed and light brightness by remote control, set your favorite lighting effect, and turn on the gaming orientation with one click to show the identity of gamers
- ●【Innovative Design】 According to the physics of industrial structure design, the use of carbon black cold-rolled steel frame, high hardness solid integral support, the desktop force evenly dispersed to the table legs, increasing the table's grip capacity, to achieve super load-bearing, mechanical load-bearing more than 150 lbs, coupled with adjustable feet, so that the table can be stable even on uneven ground, substantially improving the gaming experience and operation accuracy.
- ●【Super Cool Appearance】 Carbon fiber material of the entire table top, three-dimensional texture, a stronger visual sense, which makes the whole table full of fascinating luster and delicate touch. Ergonomic design, fit the curve, not tired of sitting for a long time. Rounded corners, comfortable and more reassuring, instantly evoke your enthusiasm for the game.
- ●【Easy to Assemble & After-Sale Service】This product is easy to install and comes with installation instructions and the necessary tools, so even beginners can get started quickly. We also provide round-the-clock after-sales support, with a professional after-sales service team available 24 hours a day to respond to your needs. Whether you need installation guidance, usage advice, or have other questions about the product, just send us an email and we will ensure you have a wonderful product experience from start to finish.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【Wide Gaming Table】 The large size of 47 Inch allows you to get rid of the boundaries and enjoy the thrill of the game, and the spacious space under the table allows you to stretch your legs to your heart's content; Creative storage makes your desktop neat and uncluttered, so you can better focus on your game and enjoy the joy of victory.Desktop is made of FSC-certified wood. 【Cool RGB LED】 Illusion gaming atmosphere lighting system, on line with its own special effects aura, soft and non-blinding light, bringing you an immersive gaming experience; You can adjust the monochrome, variable speed and light brightness by remote control, set your favorite lighting effect, and turn on the gaming orientation with one click to show the identity of gamers 【Innovative Design】 According to the physics of industrial structure design, the use of carbon black cold-rolled steel frame, high hardness solid integral support, the desktop force evenly dispersed to the table legs, increasing the table's grip capacity, to achieve super load-bearing, mechanical load-bearing more than 150 lbs, coupled with adjustable feet, so that the table can be stable even on uneven ground, substantially improving the gaming experience and operation accuracy. 【Super Cool Appearance】 Carbon fiber material of the entire table top, three-dimensional texture, a stronger visual sense, which makes the whole table full of fascinating luster and delicate touch. Ergonomic design, fit the curve, not tired of sitting for a long time. Rounded corners, comfortable and more reassuring, instantly evoke your enthusiasm for the game. 【Easy to Assemble & After-Sale Service】This product is easy to install and comes with installation instructions and the necessary tools, so even beginners can get started quickly. We also provide round-the-clock after-sales support, with a professional after-sales service team available 24 hours a day to respond to your needs. Whether you need installation guidance, usage advice, or have other questions about the product, just send us an email and we will ensure you have a wonderful product experience from start to finish.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.4/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 5% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.