







Hoengager Gaming PC -AMD Ryzen 7 5700X 3.4 GHz-RTX 5060 8GB-32GB DDR4 RAM-1TB M.2 SSD-240 Liquid Cooler -WIFI &Bluetooth -RGB Fans-Windows 11 Home
(8 reviews)
$1,462.80$1,788.0018% OFF
In Stock
SKU: 94ABE65C
Key Features:
#57 in Gaming Desktop PCAMD Ryzen 7 5000 Series+28 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Hoengager |
| Department | Hoengager |
| Best Seller Ranking | #57 in Gaming Desktop PC |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5700X |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 |
| Power Supply | 650W |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Form Factor | Desktop |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 5700X |
| Memory | 32GB DDR4 3200MHz |
| Storage | 1TB M.2 SSD |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 2 |
| Front Audio Ports | 1 |
| RJ45 | 1 port |
| First Listed on Newegg | December 20, 2023 |
| Item Model Number | 94ABE65C |
Customer Reviews (8)
2.8
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 18% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.