







Hoengager Gaming PC AMD Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4 GHz, Radeon RX 9060 XT 16GB, 32GB DDR4 RAM 3200MHz,1TB PCIe SSD, WIFI&Bluetooth, 650W PSU, Windows 11
(8 reviews)
$1,570.80$1,596.002% OFF
In Stock
SKU: 062A59B6
Key Features:
AMD Ryzen 7 5000 SeriesAMD Radeon RX 9060 XT+24 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Hoengager |
| Department | Hoengager |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5700X |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| SSD | 1TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Power Supply | 650W |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Form Factor | Desktop |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 5700X |
| Memory | 32GB DDR4 3200MHz |
| Storage | 1TB PCIe SSD |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Socket Type | AM4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Video Ports | 2 DisplayPort, 1 HDMI |
| RJ45 | 1 port |
| First Listed on Newegg | September 25, 2025 |
| Brand | iBUYPOWER |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| CPU Speed | 4.1 GHz |
| Cache Size | 32 |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | RTX 5070 |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Gaming |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| Item Model Number | 062A59B6 |
About This Item
- βAMD Ryzen 7 8700F, NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB, 32GB DDR5 RGB 5200MHz 16x2 1TB NVMe SSD, WIFI Ready, Windows 11 Home
- βConnectivity: 6 x USB 3.1 | 1x RJ-45 Network Ethernet 10/100/1000 | Audio: On board audio
- βSpecial Add-Ons: Tempered Glass RGB Gaming Case | 802.11AC Wi-Fi Included | 16 Color RGB Lighting Case | Free iBuyPower Gaming Keyboard & RGB Gaming Mouse | No Bloatware
Customer Reviews (8)
4.9
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 2% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.