







Hoengager Gaming PC -AMD Ryzen 7 9800X3D 8-Core 5.2 GHz- RX 9070 XT 16GB-32GB DDR5 RAM-1TB PCIe+1TB SATA SSD-360 Liquid Cooler-WIFI & BT-850W PSU
(8 reviews)
$2,806.80
In Stock
SKU: E417FF3B
Key Features:
AMD Ryzen 7 9000 SeriesAMD Radeon RX 9070 XT+32 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Hoengager |
| Department | Hoengager |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Power Supply | 850W |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Form Factor | Desktop |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Cache Per Processor | L1 Cache 640KBL2 Cache 8MBL3 Cache 96MB |
| Memory | 32GB(16GB*2) DDR5 6000MHz |
| Storage | 1TB PCIe+1TB SATA SSD |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| Software Included | RGB Lighting Control Software |
| Chipset | AMD B650 |
| Motherboard Name | B650M Motherboard |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Socket Type | AM5 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 2 |
| RJ45 | 1 port |
| First Listed on Newegg | November 03, 2025 |
| Item Model Number | E417FF3B |
Customer Reviews (8)
5.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.