







Hoengager Sunshine RTX 5070 12GB Gaming PC Desktop - Intel Core i5-12600K, 32GB DDR5 RAM 6000MHz, 1TB PCIe +1TB SATA SSD, WiFi + BT, 850W PSU, Windows
(2 reviews)
$2,302.80
In Stock
SKU: 20824F3A
Key Features:
Intel Core i5 12th GenGeForce RTX 5070+33 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Hoengager |
| Department | Hoengager |
| CPU Type | Intel Core i5 12th Gen |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| CPU Name | Intel Core i5-12600K |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Power Supply | 850W |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Dimensions H x W x D | (L)425mm*(W)215mm*(H)446mm |
| Form Factor | Desktop |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Brand | Hoengager |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i5-12600K |
| Memory | 32GB (16GB*2) DDR5 6000MHz |
| Storage | 1TB M.2 +1TB SATA SSD |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Slots Available/Total | 0/2 |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Max GPU Length | 390mm |
| Max CPU Cooler Height | 160mm |
| Max PSU Length | 220mm |
| Front USB | 3 |
| Front Audio Ports | 1 |
| RJ45 | 1 port |
| First Listed on Newegg | April 08, 2025 |
| Item Model Number | 20824F3A |
Customer Reviews (2)
5.0
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 2 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.