





Home Beyond & HB design - Water-Repellent Durable Fabric Shower Curtain Liner, Mold Mildew Resistant, Machine-Washable, 71 x 71 Inch, White
(8 reviews)
$12.10
In Stock
SKU: 39C442FC
Color: Select a color
Key Features:
WhiteBlackout+28 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Home Beyond & HB design |
| Department | Shower Curtain Liners |
| Colour | White |
| Opacity | Blackout |
| Room Type | Bathroom |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid |
| Theme | Solid |
| Top-style | Grommet |
| Seasons | All Season |
| Brand | Home Beyond & HB design |
| IncludedComponents | Liner |
| Number of Items | 1 |
| Model Name | 1 |
| ProductIDType | 725828700573 |
| Manufacturer | Better Home Fashion Inc. |
| Item height | 0.01 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | Concord, ON L4K 1J9, CA |
| Item Dimensions L x W | 180.3L x 180.3W Centimetres |
| Size | 71W x 71L inch (1 Panels) |
| Item Weight | 0.32 Kilograms |
| PackageWeight | 0.33 Kilograms |
| Material | Polyester, Polyester Blend |
| Weave Type | Plain |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Lining Description | Unlined |
| Water Resistance Level | Water Repellent |
| Fabric Type | 100% polyester |
| SpecialFeatures | Mildew Resistant, Water Repellent |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Specific Uses For Product | Bedroom, Kitchen |
| Curtain Hanging Method | Rod Pocket |
| Brand | CAIT CHAPMAN HOME COLLECTION |
| Color | Gray Polka |
| Material | Polyester |
| Product Dimensions | 72"L x 70"W |
| Opacity | Light-filtering |
| Special Feature | Water Repellent |
| Room Type | Bathroom |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid |
| Curtain Form | Shower Curtain |
| Top Style | Grommet |
| Size | 70"W x 72"L (Pack of 1) |
| Included Components | Hook, Liner |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Hanging Method | Grommet |
| Item Weight | 1.41 pounds |
| Number of Items | 1 |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Lining Description | Unlined |
| Package Weight | 0.64 Kilograms |
| Fabric Type | 100% Polyester |
| Compatible with Rod Size | 1.5 Inches |
| Age Range (Description) | Adult |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | 1 |
| UPC | 046781732891 |
| Manufacturer | Cait Chapman |
| Date First Available | January 13, 2022 |
| Item Model Number | 39C442FC |
About This Item
- ●Measures 71" Wide and 71" Height.
- ●Made of 100% Polyester Fabric.
- ●Water-repellent, mold and mildew resistant.
- ●Dry quickly, machine washable, for long-lasting use.
- ●Provides privacy with simple design.
- ●【QUALITY FABRIC】CAIT CHAPMAN HOME COLLECTION shower curtain is made of good quality polyester fabric for long-lasting use and a good draping effect.
- ●【WATER-REPELLENT】CAIT CHAPMAN HOME COLLECTION shower curtain with special water repellent treatment to repel water and to promote water bead formation so water swiftly rolls off the surface, keeping your bathroom dry and clean. Shower curtain liner is recommended.
- ●【TOP TREATMENT】 Features 12 eyelits on top header. 12 hooks are included in each set.
- ●【ORIGINAL DESIGN】CAIT CHAPMAN HOME COLLECTION fabric shower curtains are original designs printed with state of the art digital printing technology.
- ●【LONG APPLICATION】Measuring 70" x 72", CAIT CHAPMAN HOME COLLECTION shower curtain fit any standard size shower or bathtubs.
Customer Reviews (8)
4.6
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Measures 71" Wide and 71" Height. Made of 100% Polyester Fabric. Water-repellent, mold and mildew resistant. Dry quickly, machine washable, for long-lasting use. Provides privacy with simple design.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.