
HP Gaming Desktop Pavilion TG01-1161 Intel Core i5 10th Gen 10400F (2.90GHz) 8GB DDR4 512 GB PCIe SSD NVIDIA GeForce RTX 3060 Windows 11 Home 64-bit
$1,188.00$1,190.400% OFF
In Stock
SKU: 22C993EC
Key Features:
HPPavilion+49 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HP |
| Department | HP |
| Brand | HP |
| Series | Pavilion |
| Model | TG01-1161 |
| Part Number | 328R5AA#ABA |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | HP finish in shadow black |
| Processor | Intel Core i5-10400F 2.90 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core 12-Thread Processor |
| Cache Per Processor | 12 MB L3 Cache |
| Memory | 8 GB DDR4 2666 |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB GDDR6 |
| Power Supply | 400W Platinum Efficiency |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| CPU Type | Intel Core i5 10th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-10400F |
| CPU Base Frequency | 2.90GHz |
| L3 Cache Per CPU | 12 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core 12-Thread Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 8GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 2666 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 8 GB x 1 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slot Available | 1 |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| SSD | 512GB PCIe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Features | 5.1 surround sound |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Front USB | 4 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate1 x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate |
| Front Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo |
| Card Reader | HP 3-in-1 Media Card Reader - Supports SD, SDHC, SDXC |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 Type-A |
| RJ45 | 1 port |
| Internal Bays | 2 internal 3.5" (two available) |
| PCI Slots Available/Total | 1 PCI-E x16 (occupied)1 PCI-E x1 (available)2 M.2 (occupied) |
| Mouse Type | USB black wired keyboard and mouse combo |
| Keyboard Type | USB black wired keyboard and mouse combo |
| Dimensions H x W x D | 13.28" x 6.12" x 12.09" |
| Weight | 13.14 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 28, 2022 |
| Item Model Number | 22C993EC |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HP Gaming Desktop Pavilion TG01-1161 Intel Core i5 10th Gen 10400F (2.90GHz) 8GB DDR4 512 GB PCIe SSD NVIDIA GeForce RTX 3060 Windows 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 0% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.