




HP OMEN 16L Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 16GB RAM 1TB SSD RX 7600 Windows 11 Home
$958.80$1,054.809% OFF
In Stock
SKU: 5E61472A
Key Features:
HPOMEN+14 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HP |
| Department | HP |
| Brand | HP |
| Series | OMEN |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| AI Features | Copilot+ PC |
| Usage | Gaming |
| Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 8000 Series |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 7600 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | November 30, 2025 |
| Item Model Number | 5E61472A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HP OMEN 16L Gaming Desktop PC AMD Ryzen 5 16GB RAM 1TB SSD RX 7600 Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.