





HP OMEN 16L Gaming Desktop PC - AMD Ryzen 7 8700F - NVIDIA GeForce RTX 5060 - 32GB Memory - 1TB SSD - Windows 11 Home
$1,491.60
In Stock
SKU: B57942A9
Key Features:
HPOMEN+16 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HP |
| Department | HP |
| Brand | HP |
| Series | OMEN |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Gaming |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 32GB |
| Memory Spec | 32 GB x 1 |
| SSD | 1TB |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| First Listed on Newegg | October 21, 2025 |
| Item Model Number | B57942A9 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HP OMEN 16L Gaming Desktop PC β AMD Ryzen 7 8700F β NVIDIA GeForce RTX 5060 β 32GB Memory β 1TB SSD β Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.