






HP OMEN - 35L Gaming Desktop - AMD Ryzen 5 8400F - 16GB DDR5 Memory - NVIDIA GeForce RTX 5060 - 1TB SSD - Panda Metal
$2,038.80
In Stock
SKU: ED09A6C9
Key Features:
HPOMEN+10 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HP |
| Department | HP |
| Brand | HP |
| Series | OMEN |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Home, Personal |
| Memory | 16 GB |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | November 11, 2025 |
| Item Model Number | ED09A6C9 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HP OMEN β 35L Gaming Desktop β AMD Ryzen 5 8400F β 16GB DDR5 Memory β NVIDIA GeForce RTX 5060 β 1TB SSD β Panda Metal
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.