





HP OMEN - 35L Gaming Desktop - AMD Ryzen 7 8700F 2024 - 16GB DDR5 Memory - NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 - 1TB SSD - Panda Metal
$1,977.60
In Stock
SKU: 3E07D260
Key Features:
HPOMEN+12 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HP |
| Department | HP |
| Brand | HP |
| Series | OMEN |
| Release Year | 2024 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Gaming |
| Memory | 16 GB |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | December 09, 2025 |
| Item Model Number | 3E07D260 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HP OMEN β 35L Gaming Desktop β AMD Ryzen 7 8700F 2024 β 16GB DDR5 Memory β NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 β 1TB SSD β Panda Metal
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.