










HP OMEN 45L GT22-3090 Gaming PC, Intel Core Ultra 9 285K 3.2GHz Processor; NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7; Kingston FURY 64GB DDR5-5600 XMP RGB
$5,722.80
In Stock
SKU: 40614556
Key Features:
#65 in Gaming Desktop PCHP+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HP |
| Department | HP |
| Best Seller Ranking | #65 in Gaming Desktop PC |
| Brand | HP |
| Series | OMEN |
| Model | OMEN 45L |
| Part Number | B91WJAA#ABA |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| AI Features | AI Accelerated |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285K |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Memory | 64GB DDR5-5600 |
| Storage | 2TB PCIe M.2 NVMe Gen4 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 |
| Ethernet | 2.5GbE LAN |
| Wireless Card | 2x2 Wi-Fi 6E |
| Cooling System | 360mm LCD Liquid Cooler |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 285K (3.2GHz) |
| Installed Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285K (3.2GHz) |
| CPU Base Frequency | 3.20GHz |
| Turbo Frequency | 5.7GHz |
| CPU Socket Type | FCLGA1851 |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 |
| GPU Memory | 32 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 2x2 Wi-Fi 6E 802.11ax |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Case Type | ATX Tower |
| Front USB | 2 x USB 3.2 (GEN 1 TYPE A)2 x USB 2.0 (Type-A) |
| Video Ports | 1 x HDMI, 3 x DisplayPort |
| First Listed on Newegg | June 24, 2025 |
| Item Model Number | 40614556 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HP OMEN 45L GT22-3090 Gaming PC, Intel Core Ultra 9 285K 3.2GHz Processor; NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7; Kingston FURY 64GB DDR5-5600 XMP RGB Heatsink RAM; 2TB NVMe SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.