






HP Victus 15 Gaming Laptop, 15.6" FHD 144Hz Display, AMD Ryzen 5 7535HS, 32GB DDR5 RAM, 1TB PCIe M.2 SSD, NVIDIA GeForce RTX 2050, HDMI, Webcam, Backlit Keyboard, Wi-Fi 6,...
In Stock
SKU: 65AFFB63
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HP |
| Department | Traditional Laptops |
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 5.06 Pounds |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Camera Description | HP Wide Vision HD |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.04"W x 0.93"Th |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | matte or anti-glare |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | HDMI, Secure Digital Card, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C, USB Type C |
| Number of Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Microphone Form Factor | generic |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 7535HS |
| CPU Model Generation | 10th |
| CPU Model Speed Maximum | 4550 MHz |
| CPU Codename | Zen 3 |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Brand | HP |
| Model Name | TPN-Q279_598U1AV |
| Model Year | 2023 |
| Model Number | TPN-Q279_598U1AV |
| Built-In Media | Backlit keyboard, Webcam, Power Adapter, USB Type-A, USB Type-C, HDMI, RJ-45, Headphone/Microphone Combo |
| Manufacturer | HP Inc. |
| UPC | 197497867312 |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Item Model Number | 65AFFB63 |
About This Item
- ●【Memory & Storage】32GB high-bandwidth DDR5 RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once; 1TB PCIe M.2 Solid State Drive allows to fast bootup and speedy data transfer
- ●【AMD Processor】AMD Ryzen 5 7535HS ( 3.3 GHz base clock, up to 4.55 GHz max boost clock, 16 MB cache, 6 cores, 12 threads)
- ●【Display】15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080) 144Hz Anti-Glare, 1080p Full High Definition resolution for smooth, crisp gameplay, supported by NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB GDDR6
- ●【Tech Specs】2 x SuperSpeed USB Type-A , 1 x SuperSpeed USB Type-C, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ-45, 1 x headphone/microphone combo, Backlit keyboard with Numeric Keypad & mouse; Wi-Fi 6 and Bluetooth combo
- ●【Operating System】Windows 11 Home - Beautiful, more consistent new design, Great window layout options, Better multi-monitor functionality
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【Memory & Storage】32GB high-bandwidth DDR5 RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once; 1TB PCIe M.2 Solid State Drive allows to fast bootup and speedy data transfer 【AMD Processor】AMD Ryzen 5 7535HS ( 3.3 GHz base clock, up to 4.55 GHz max boost clock, 16 MB cache, 6 cores, 12 threads) 【Display】15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080) 144Hz Anti-Glare, 1080p Full High Definition resolution for smooth, crisp gameplay, supported by NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB GDDR6 【Tech Specs】2 x SuperSpeed USB Type-A , 1 x SuperSpeed USB Type-C, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ-45, 1 x headphone/microphone combo, Backlit keyboard with Numeric Keypad & mouse; Wi-Fi 6 and Bluetooth combo 【Operating System】Windows 11 Home - Beautiful, more consistent new design, Great window layout options, Better multi-monitor functionality
Our Take
Looking for a reliable HP laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.