









HyperX Cloud Alpha - Gaming Headset, Dual Chamber Drivers, Legendary Comfort, Aluminum Frame, Detachable Microphone, Works on PC, PS4, PS5, Xbox One/ Series X|S, Nintendo Switch...
In Stock
SKU: B724057C
Size: Select a size
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HyperX |
| Department | Headsets & Microphones |
| Signature Award-Winning HyperX comfort. Impedance | 65 ohms |
| Brand | HyperX |
| Model Number | HX-HSCA-RD/AM |
| Model Name | HyperX Cloud Alpha Red HX-HSCA-RD/AM-CAN/ENG |
| Built-In Media | Cable, Headset, detachable microphone |
| Age Range Description | 14 years & up |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 196188048030 740617268324 |
| Global Trade Identification Number | 00196188048030, 00740617268324 |
| Manufacturer | HyperX |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 4.65 inches |
| Manufacturer Contact Information | FOUNTAIN VALLEY, CA, 92708 US |
| External Testing Certification | nΓ£o aplicavel |
| Warranty Description | 2 Years |
| Colour | Red |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Wired |
| Carrying Case Color | red |
| Battery Charge Time | 4 Hours |
| Carrying Case Battery Average Life | 300 Hours |
| Impedance | 65 Ohms |
| Frequency Response | 27000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Frequency Range | 13Hz-27kHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Microphone Included |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Antenna Location | Calling, Gaming, Music |
| Compatible Devices | PC, PS4, PS5, Xbox One, Series X, S, Nintendo Switch, Mobile, Cloud Alpha Wireless |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | 3.5 mm |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | over-ear |
| Control Type | Inline |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Inline |
| Item Weight | 298 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Cable Length | 51.18 Inches |
| Size | Wired (Pack of 10), Wired |
| Material | Aluminum |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 27000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | HyperX Cloud Alpha |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Communication Technology | 3.5 mm |
| Included Components | Headset,Cable,Detachable Mic,User Manual,Protective Case |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Charging Time | 4 Hours |
| Recommended Uses For Product | Calling, Gaming, Music |
| Compatible Devices | PC, PS4, PS5, Xbox One/ Series X|S, Nintendo Switch, Mobile, Cloud Alpha Wireless |
| Control Type | Inline |
| Cable Feature | Detachable |
| Item Weight | 10.5 ounces |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Style | Wired |
| Control Method | Push Button, Remote |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Inline |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Carrying Case Material | Cloth |
| Carrying Case Color | Black or Red |
| Earpiece Shape | Circumaural |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio |
| UPC | 196188048030 740617268324 |
| Input Device Interface | Audio jack |
| Noise Control Features | active_noise_cancellation |
| Generation | 1 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | Microphone Included, Noise Cancellation |
| Global Trade Identification Number | 00196188048030, 00740617268324 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Release date | September 25, 2017 |
| Product Dimensions | 9.2 x 8.25 x 4.65 inches; 10.51 ounces |
| Type of item | Accessory |
| Item model number | HX-HSCA-RD/AM |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Department | All Ages, Unisex |
| Date First Available | August 22, 2017 |
| Units | 1.0 Count |
| Item Model Number | B724057C |
About This Item
- βSignature Award-Winning HyperX comfort. Impedance: 65 ohms
- βHyperX Dual Chamber Drivers for more distinction and less distortion
- βDurable aluminum frame with expanded headband
- βDetachable braided cable with convenient in-line audio control.
- βDetachable noise cancellation microphone
- βMicrophone - Sensitivity - -43dBV (0dB=1V/Pa,1kHz). Connection Type: Wired 3.5mm (4-pole CTIA)
- βFrequency response 15Hzβ25,000 H.Headphones fit type:Over-Ear.The versatile Cloud Alpha is designed to work on PC, PS4, Xbox, Nintendo Switch, and other platforms with a 3.5mm port.
- βHyperX Dual Chamber Drivers for more distinction and less distortion
- βSignature award winning HyperX comfort
- βDurable aluminum frame with expanded headband
- βDetachable braided cable with convenient in line audio control
- βDetachable noise cancellation microphone
- βCompatible with PC, PS4, PS4 Pro, Xbox One, Xbox One S, Mac, Mobile, Nintendo Switch, VR
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
HyperX Dual Chamber Drivers for more distinction and less distortion Signature Award-Winning HyperX comfort. Impedance: 65 ohms Durable aluminum frame with expanded headband Detachable braided cable with convenient in-line audio control. Detachable noise cancellation microphone Microphone - Sensitivity - -43dBV (0dB=1V/Pa,1kHz). Connection Type: Wired 3.5mm (4-pole CTIA)
Our Take
HyperX smartphones come with a range of features at different price points. At Vivabay, we help you cut through the marketing noise β focusing on what actually matters: battery life, camera quality, screen brightness, and long-term software support.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 9 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.