










HyperX Cloud II - Gaming Headset, 7.1 Surround Sound, Memory Foam Ear Pads, Durable Aluminum Frame, Detachable Microphone, Works with PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One β Red
In Stock
SKU: 6709FA39
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HyperX |
| Department | Gaming Headsets |
| 15-25kKhz Frequency Response. Connection Type | Wired 3.5mm (4-pole CTIA) |
| Immersive Audio | Hear the rich, impactful sounds of your games with clarity and precision. Specially-tuned 53mm drivers let you lose yourself in the game world or focus on important audio cues. |
| Brand | HyperX |
| Model Number | CL003 |
| Model Name | HyperX Cloud II Red KHX-HSCP-RD |
| Built-In Media | HyperX Cloud II Red KHX-HSCP-RD |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 196188048436 |
| Global Trade Identification Number | 00196188048436 |
| Manufacturer | HyperX |
| Item Type Name | computer peripherals |
| Item height | 7 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | FOUNTAIN VALLEY, CA, 92708 US |
| External Testing Certification | ANATEL |
| Warranty Description | 2 years |
| Colour | Red |
| Theme | Fantasy |
| Subject Character | no subject character |
| Style Name | Wired |
| Item Weight | 275 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Cable Length | 1 Meters |
| Impedance | 60 Ohms |
| Noise Control | Passive Noise Cancellation |
| Frequency Response | 15000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Frequency Range | 15-25kHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Additional Features | Microphone Included |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | PC/Games |
| Compatible Devices | PC, PS4, PS4 PRO, Xbox One |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Number of Power Levels | 1 |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Round |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Push Button |
| Controller Type | wired |
| Battery Charge Time | 30 Hours |
| Size | Wireless (Pack of 2), Wired, Wireless |
| Color | Wireless, Cloud II |
| Material | Aluminum, Faux Leather, Memory Foam |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 23000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Headphones Jack | usb |
| Model Name | Cloud II |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Communication Technology | Wired |
| Included Components | Airplane Headphone Adapter, Detachable Microphone, Ear Cushions, Hyperx Cloud Ii Gaming Headset, Limited 2-Year Warranty, Mesh Bag, Usb Control Box |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Aluminum, Faux Leather, Memory Foam |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Charging Time | 30 Hours |
| Recommended Uses For Product | Indoor/Outdoor |
| Compatible Devices | PC, PS4, PS4 PRO, Xbox One |
| Control Type | Noise Control |
| Cable Feature | Detachable |
| Item Weight | 11.3 ounces |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Style | Cloud II |
| Control Method | Remote, Voice |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Wired |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Earpiece Shape | Over-the-ear |
| Hardware Interface | USB |
| UPC | 196188048436 |
| Input Device Interface | USB, Audio jack |
| Noise Control Features | passive_noise_cancellation |
| Generation | II |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | universal-phone-control |
| Global Trade Identification Number | 00196188048436 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Dimensions | 6.69 x 4.72 x 2.76 inches |
| Item model number | CL003 |
| Batteries | 1 9V batteries required. |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Date First Available | January 23, 2015 |
| Language | English |
| Units | 1.0 Count |
| Brand | HyperX |
| Color | Red |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 60 Ohms |
| Item Model Number | 6709FA39 |
About This Item
- β15-25kKhz Frequency Response. Connection Type: Wired 3.5mm (4-pole CTIA)
- βImmersive Audio: Hear the rich, impactful sounds of your games with clarity and precision. Specially-tuned 53mm drivers let you lose yourself in the game world or focus on important audio cues.
- βUSB Audio Sound Card with 7.1 Virtual Surround Sound; Sound pressure level: 104dBSPL/mW at 1kHz
- β53mm Drivers Neodymium Magnets. Durable aluminium frame with expanded headband. Cable Length (imperial) and type: 1m headset cable
- βNoise Cancelling Microphone via Inline Sound Card. Noise cancellation Type: Passive
- βEcho Cancelling via Inline Sound Card.Ambient noise attenuation:approx. 20 dBa
- β15-25kKhz Frequency Response.Headphones fit type:Over-Ear.Note : If the size of the earbud tips does not match the size of your ear canals or the headset is not worn properly in your ears, you may not obtain the correct sound qualities or call performance. Change the earbud tips to ones that fit more snugly in your ear
- βDesigned for comfort β Exceptionally comfortable memory foam ear cushions and padded leatherette headband help keep you focused on gaming.Supreme audio quality β Large 53mm drivers provide high-quality audio. Hear in-game details better and get the in-game advantage on your opponents
- β7.1 Virtual Surround Sound β Truly immerse yourself in your games with hardware-driven virtual 7.1 surround sound for precisely located audio
- βPassive noise cancellation β The closed ear cup design blocks out outside distractions to keep you in the game
- βBuilt to last β The solid, durable aluminum frame is built to withstand the blows of daily use
- βDetachable, noise-cancelling microphone β TeamSpeak and Discord certified so you can chat with your friends and your callouts will be heard loud and clear
- βCompatibility: 7.1 Virtual Surround Sound on PC & Mac. Stereo on PS4, Xbox One, Nintendo Switch, and mobile devices
- β#1 Best-Selling PC Gaming Headset Brand in the US. Source: The NPD Group, Inc., U.S. Retail Tracking Service, PC Headset / PC Microphone, Gaming Designed, Jan. 2018-Dec. 2020
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
USB Audio Sound Card with 7.1 Virtual Surround Sound; Sound pressure level: 104dBSPL/mW at 1kHz 53mm Drivers Neodymium Magnets. Durable aluminium frame with expanded headband. Cable Length (imperial) and type: 1m headset cable Noise Cancelling Microphone via Inline Sound Card. Noise cancellation Type: Passive Echo Cancelling via Inline Sound Card.Ambient noise attenuation:approx. 20 dBa 15-25kKhz Frequency Response. Connection Type: Wired 3.5mm (4-pole CTIA) Immersive Audio : Hear the rich, impactful sounds of your games with clarity and precision. Specially-tuned 53mm drivers let you lose yourself in the game world or focus on important audio cues.
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right HyperX gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort β the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.