










HyperX Cloud II Gaming Headset - 7.1 Surround Sound - Memory Foam Ear Pads - Durable Aluminum Frame - Multi Platform Headset - Works with PC, PS4, PS4 PRO, Xbox One, Xbox One S...
In Stock
SKU: 385B78AC
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HyperX |
| Department | Headsets |
| 15-25kKhz Frequency Response.Headphones fit type | Over-Ear.Note : If the size of the earbud tips does not match the size of your ear canals or the headset is not worn properly in your ears, you may not obtain the correct sound qualities or call performance. Change the earbud tips to ones that fit more snugly in your ear |
| Designed for comfort | Exceptionally comfortable memory foam ear cushions and padded leatherette headband help keep you focused on gaming.Supreme audio quality β Large 53mm drivers provide high-quality audio. Hear in-game details better and get the in-game advantage on your opponents |
| 7.1 Virtual Surround Sound | Truly immerse yourself in your games with hardware-driven virtual 7.1 surround sound for precisely located audio |
| Passive noise cancellation | The closed ear cup design blocks out outside distractions to keep you in the game |
| Built to last | The solid, durable aluminum frame is built to withstand the blows of daily use |
| Detachable, noise-cancelling microphone | TeamSpeak and Discord certified so you can chat with your friends and your callouts will be heard loud and clear |
| Compatibility | 7.1 Virtual Surround Sound on PC & Mac. Stereo on PS4, Xbox One, Nintendo Switch, and mobile devices |
| Brand Name | HyperX |
| Model Number | CL003 |
| Model Name | Cloud II |
| Built-In Media | Airplane Headphone Adapter, Detachable Microphone, Ear Cushions, Hyperx Cloud Ii Gaming Headset, Limited 2-Year Warranty, Mesh Bag, Usb Control Box |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 196188048436 |
| Global Trade Identification Number | 00196188048436 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| External Testing Certification | ANATEL |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-the-ear |
| Control Type | Noise Control |
| Control Method | Remote, Voice |
| Controller Type | Wired |
| Battery Charge Time | 30 Hours |
| Impedance | 60 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 23000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Frequency Range | 10 Hz - 23 kHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Additional Features | universal-phone-control |
| Enclosure Material | Aluminum, Faux Leather, Memory Foam |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Antenna Location | Indoor/Outdoor |
| Compatible Devices | PC, PS4, PS4 PRO, Xbox One |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Number of Power Levels | 1 |
| Headphone Jack | usb |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Color | Red |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Cloud II |
| Item Weight | 11.29 Ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Model Number | 385B78AC |
About This Item
- β15-25kKhz Frequency Response.Headphones fit type: Over-Ear.Note : If the size of the earbud tips does not match the size of your ear canals or the headset is not worn properly in your ears, you may not obtain the correct sound qualities or call performance. Change the earbud tips to ones that fit more snugly in your ear
- βDesigned for comfort: Exceptionally comfortable memory foam ear cushions and padded leatherette headband help keep you focused on gaming.Supreme audio quality β Large 53mm drivers provide high-quality audio. Hear in-game details better and get the in-game advantage on your opponents
- β7.1 Virtual Surround Sound: Truly immerse yourself in your games with hardware-driven virtual 7.1 surround sound for precisely located audio
- βPassive noise cancellation: The closed ear cup design blocks out outside distractions to keep you in the game
- βBuilt to last: The solid, durable aluminum frame is built to withstand the blows of daily use
- βDetachable, noise-cancelling microphone: TeamSpeak and Discord certified so you can chat with your friends and your callouts will be heard loud and clear
- βCompatibility: 7.1 Virtual Surround Sound on PC & Mac. Stereo on PS4, Xbox One, Nintendo Switch, and mobile devices
- β#1 Best-Selling PC Gaming Headset Brand in the US. Source: The NPD Group, Inc., U.S. Retail Tracking Service, PC Headset / PC Microphone, Gaming Designed, Jan. 2018-Dec. 2020
Customer Reviews (7)
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
15-25kKhz Frequency Response.Headphones fit type:Over-Ear.Note : If the size of the earbud tips does not match the size of your ear canals or the headset is not worn properly in your ears, you may not obtain the correct sound qualities or call performance. Change the earbud tips to ones that fit more snugly in your ear Designed for comfort β Exceptionally comfortable memory foam ear cushions and padded leatherette headband help keep you focused on gaming.Supreme audio quality β Large 53mm drivers provide high-quality audio. Hear in-game details better and get the in-game advantage on your opponents 7.1 Virtual Surround Sound β Truly immerse yourself in your games with hardware-driven virtual 7.1 surround sound for precisely located audio Passive noise cancellation β The closed ear cup design blocks out outside distractions to keep you in the game Built to last β The solid, durable aluminum frame is built to withstand the blows of daily use Detachable, noise-cancelling microphone β TeamSpeak and Discord certified so you can chat with your friends and your callouts will be heard loud and clear Compatibility: 7.1 Virtual Surround Sound on PC & Mac. Stereo on PS4, Xbox One, Nintendo Switch, and mobile devices #1 Best-Selling PC Gaming Headset Brand in the US. Source: The NPD Group, Inc., U.S. Retail Tracking Service, PC Headset / PC Microphone, Gaming Designed, Jan. 2018-Dec. 2020
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.