










HyperX Cloud III – Wired Gaming Headset, PC, PS5, Xbox Series X|S, Angled 53mm Drivers, DTS, Memory Foam, Durable Frame, Ultra-Clear 10mm Mic, USB-C, USB-A, 3.5mm – Pink
In Stock
SKU: BCFEB1D1
Color: China, Pink, Gen 3, 53 Millimeters, Aluminum, 307 Grams, 1.0 Count, Regular (Pack of 10), Black, Aluminum
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HyperX |
| Department | Headsets & Microphones |
| Comfort is King | Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone. |
| Audio Tuned for Your Entertainment | Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming. |
| Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy | Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted. |
| Durability, for the Toughest of Battles | The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens. |
| DTS Headphone | X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage. |
| Brand | HyperX |
| Model Number | 9W1Q4AA |
| Model Name | Cloud III Pink |
| Built-In Media | Cable |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 3 |
| UPC | 198122306930 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Item height | 19 Centimetres |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Colour | Pink |
| Style Name | Gen 3 |
| Control Method | Push Button |
| Controller Type | Button |
| Impedance | 64 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 21 KHz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Range | 20Hz - 21KHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Additional Features | Surround sound, microphone with LED mute indicator |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC, PS5, Xbox Series X, S, Xbox One, Nintendo Switch, Mac, Mobile |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | over_ear |
| Item Weight | 307 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | Regular (Pack of 10), Regular |
| Color | Black, Black/Red, Wireless, Wired |
| Material | Aluminum |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Cloud III Black |
| Connectivity Technology | Wired |
| Included Components | Detachable microphone, Headphone, USB to 3.5mm cable, USB-C Adapter |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Professional |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Working from home |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Tablets |
| Control Type | Volume Control |
| Cable Feature | Retractable |
| Item Weight | 10.9 ounces |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Customer Package Type | FFP |
| Style | Wired |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Earpiece Shape | Oval |
| Series Number | 197029008220 |
| Hardware Interface | USB 2.0 Type A, USB 2.0 Type B, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type B, USB 3.0 Type C, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type B, USB 3.1 Type C, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 2×2, USB Type C |
| UPC | 197029008220 |
| Input Device Interface | USB, 3.5mm Audio Jack |
| Generation | III |
| Supports Bluetooth Technology | No |
| Special Feature | Angled 53mm drivers, DTS Spatial Audio, Microphone Included |
| Global Trade Identification Number | 00197029008220 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Dimensions | 3.41 x 6.1 x 7.48 inches |
| Item model number | 727A8AA |
| Date First Available | May 31, 2023 |
| Brand | HyperX |
| Color | Black |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 64 Ohms |
| Available Options | 3 variants |
| Item Model Number | BCFEB1D1 |
About This Item
- ●Comfort is King: Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone.
- ●Audio Tuned for Your Entertainment: Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming.
- ●Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy: Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted.
- ●Durability, for the Toughest of Battles: The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens.
- ●DTS Headphone: X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage.
- ●Comfort is King: Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone.
- ●Audio Tuned for Your Entertainment: Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming.
- ●Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy: Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted.
- ●Durability, for the Toughest of Battles: The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens.
- ●DTS Headphone:X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Comfort is King: Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone. Audio Tuned for Your Entertainment: Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming. Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy: Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted. Durability, for the Toughest of Battles: The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens. DTS Headphone:X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage.
Our Take
HyperX smartphones come with a range of features at different price points. At Vivabay, we help you cut through the marketing noise — focusing on what actually matters: battery life, camera quality, screen brightness, and long-term software support.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.