










HyperX Cloud III – Wired Gaming Headset, PC, PS5, Xbox Series X|S, Angled 53mm Drivers, DTS Spatial Audio, Memory Foam, Durable Frame, Ultra-Clear 10mm Mic, USB-C, USB-A, 3.5mm...
In Stock
SKU: 81E8610B
Color: Select an option
Price range: $73.20 – $94.90
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | HyperX |
| Department | Gaming Headsets |
| Comfort is King | Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone. |
| Audio Tuned for Your Entertainment | Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming. |
| Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy | Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted. |
| Durability, for the Toughest of Battles | The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens. |
| DTS Headphone | X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage. |
| Brand | HyperX |
| Model Number | 727A8AA |
| Model Name | Cloud III Black |
| Built-In Media | Cable |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | FFP |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 197029008220 |
| UPC | 197029008220 |
| Global Trade Identification Number | 00197029008220 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 7.48 inches |
| External Testing Certification | INMETRO: 0000, Não aplicável |
| Warranty Description | 2 years |
| Colour | Black |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Gen 3 |
| Item Weight | 308 Grams |
| Impedance | 64 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Additional Features | Adjustable Headband |
| Enclosure Material | Aluminum Memory foam Faux Leather |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Professional |
| Antenna Location | Gaming, Working from home |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Tablets |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Number of Power Levels | 1 |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Size | Regular (Pack of 10), Regular |
| Color | Black, Black/Red, Wireless, Wired |
| Material | Aluminum |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Cloud III Black |
| Connectivity Technology | Wired |
| Included Components | Detachable microphone, Headphone, USB to 3.5mm cable, USB-C Adapter |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Professional |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Working from home |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Tablets |
| Control Type | Volume Control |
| Cable Feature | Retractable |
| Item Weight | 10.9 ounces |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Customer Package Type | FFP |
| Style | Wired |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Earpiece Shape | Oval |
| Series Number | 197029008220 |
| Hardware Interface | USB 2.0 Type A, USB 2.0 Type B, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type B, USB 3.0 Type C, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type B, USB 3.1 Type C, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 2×2, USB Type C |
| UPC | 197029008220 |
| Input Device Interface | USB, 3.5mm Audio Jack |
| Generation | III |
| Supports Bluetooth Technology | No |
| Special Feature | Angled 53mm drivers, DTS Spatial Audio, Microphone Included |
| Global Trade Identification Number | 00197029008220 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Dimensions | 3.41 x 6.1 x 7.48 inches |
| Item model number | 727A8AA |
| Date First Available | May 31, 2023 |
| Brand | HyperX |
| Color | Black |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 64 Ohms |
| Available Options | 3 variants |
| Item Model Number | 81E8610B |
About This Item
- ●Comfort is King: Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone.
- ●Audio Tuned for Your Entertainment: Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming.
- ●Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy: Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted.
- ●Durability, for the Toughest of Battles: The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens.
- ●DTS Headphone: X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage.
- ●Comfort is King: Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone.
- ●Audio Tuned for Your Entertainment: Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming.
- ●Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy: Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted.
- ●Durability, for the Toughest of Battles: The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens.
- ●DTS Headphone:X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Comfort is King: Comfort’s in the Cloud III’s DNA. Built for gamers who can’t have an uncomfortable headset ruin the flow of their full-combo, disrupt their speedrun, or knocking them out of the zone. Audio Tuned for Your Entertainment: Angled 53mm drivers have been tuned by HyperX audio engineers to provide the optimal listening experience that accents the dynamic sounds of gaming. Upgraded Microphone for Clarity and Accuracy: Captures high-quality audio for clear voice chat and calls. The mic is noise-cancelling and features a built-in mesh filter to omit disruptive sounds and LED mic mute indicator lets you know when you’re muted. Durability, for the Toughest of Battles: The headset is flexible and features an aluminum frame so it’s resilient against travel, accidents, mishaps, and your ‘level-headed’ reactions to losses and defeat screens. DTS Headphone:X Spatial Audio: A lifetime activation of DTS Spatial Audio will help amp up your audio advantage and immersion with its precise sound localization and virtual 3D sound stage.
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right HyperX gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.