








iBUYPOWER Element 9 Black Gaming PC Desktop - Intel Core Ultra 9 285K - NVIDIA GeForce RTX 5070Ti 16GB - 32GB DDR5 RGB - 2TB NVMe SSD - EBI9N57T01
(4 reviews)
$2,998.80
In Stock
SKU: 47772A4C
Key Features:
PB-EBI9N57T-01AI Ready+14 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Model | PB-EBI9N57T-01 |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Power Supply | 750 Watt |
| Case | Element 9 Black |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | Intel Z890 |
| CPU Type | Intel Ultra 9 285K |
| CPU Name | Intel Ultra 9 285K |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| SSD | 2 TB |
| Screen Size | No Screen |
| First Listed on Newegg | June 28, 2025 |
| Item Model Number | 47772A4C |
Customer Reviews (4)
4.0
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Element 9 Black Gaming PC Desktop β Intel Core Ultra 9 285K β NVIDIA GeForce RTX 5070Ti 16GB β 32GB DDR5 RGB β 2TB NVMe SSD β EBI9N57T01
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 4 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.