








iBUYPOWER Element 9 White Gaming PC Desktop - AMD Ryzen 7 7800X3D - NVIDIA GeForce RTX 5070Ti 16GB - 32GB DDR5 RGB - 1TB NVMe SSD - EWA7N57T01
(4 reviews)
$2,398.80$2,940.0018% OFF
In Stock
SKU: 001F1188
Key Features:
#45 in Gaming Desktop PCiBUYPOWER+33 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Best Seller Ranking | #45 in Gaming Desktop PC |
| Brand | iBUYPOWER |
| Series | Element 9 White |
| Model | PB-EWA7N57T-01 |
| Part Number | PB-EWA7N57T-01 |
| Release Year | 2025 |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| Processor Main Features | 8 Cores, 16 Threads, 4.2 GHz Base, 5.0 GHz Max Boost |
| Power Supply | 750W |
| Case | Element 9 White |
| Cooling System | 360mm liquid CPU cooling system - White |
| Keyboard | Yes |
| Mouse | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Special Features | USB 2.0 Γ 5USB 3.2 Gen 1 Type A Γ 4USB 3.2 Gen 2 Type A Γ 1USB 3.2 Gen 2 Type C Γ 2HDMI Γ 1DisplayPort Γ 3 |
| Chipset | AMD B650 |
| Motherboard Name | B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| CPU Base Frequency | 4.20GHz |
| Turbo Frequency | 5.0GHz |
| CPU Main Features | 8 Cores, 16 Threads, 4.2 GHz Base, 5.0 GHz Max Boost |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| Memory Slot Total | 2 |
| SSD | 1 TB |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Yes |
| First Listed on Newegg | June 12, 2025 |
| Item Model Number | 001F1188 |
Customer Reviews (4)
4.0
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Element 9 White Gaming PC Desktop β AMD Ryzen 7 7800X3D β NVIDIA GeForce RTX 5070Ti 16GB β 32GB DDR5 RGB β 1TB NVMe SSD β EWA7N57T01
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 4 reviews confirm quality.
- βCurrently 18% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.