








iBUYPOWER Element Gaming PC Desktop - AMD Ryzen 7 8700F, NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB, 32GB DDR5 RGB RAM, 1TB NVMe SSD
(8 reviews)
$1,258.80$1,680.0025% OFF
In Stock
SKU: A521AF94
Key Features:
#9 in Gaming Desktop PCAI Ready+15 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Best Seller Ranking | #9 in Gaming Desktop PC |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Power Supply | 600W Bronze |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 8000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| SSD | 1 TB |
| Screen Size | No Screen |
| Bluetooth | Yes |
| Case Type | Element 9 Black |
| First Listed on Newegg | August 11, 2025 |
| Item Model Number | A521AF94 |
Customer Reviews (8)
4.1
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Element Gaming PC Desktop β AMD Ryzen 7 8700F, NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB, 32GB DDR5 RGB RAM, 1TB NVMe SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.1/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 25% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.