







iBUYPOWER Element Gaming PC Desktop - Intel Core i7 14700F, NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB, 16GB DDR5 RGB RAM, 1TB NVMe SSD
(8 reviews)
$1,618.80$1,920.0016% OFF
In Stock
SKU: DF4F918D
Key Features:
600WWindows 11 Home+9 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Power Supply | 600W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7 14700F |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| SSD | 1TB |
| Screen Size | No Screen |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | January 20, 2026 |
| Item Model Number | DF4F918D |
Customer Reviews (8)
4.1
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Element Gaming PC Desktop β Intel Core i7 14700F, NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB, 16GB DDR5 RGB RAM, 1TB NVMe SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.1/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 16% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.