










iBUYPOWER Element Pro Gaming PC Desktop - Intel Core i9 14900KF, NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB, 32GB DDR5 RGB RAM, 2TB NVMe SSD
$2,398.80
In Stock
SKU: C0CE63F9
Key Features:
#68 in Gaming Desktop PCDesktop+13 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Best Seller Ranking | #68 in Gaming Desktop PC |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Power Supply | 750W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z790 D5 |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-14900KF |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| SSD | 2 TB |
| Screen Size | No Screen |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | August 10, 2025 |
| Item Model Number | C0CE63F9 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Element Pro Gaming PC Desktop β Intel Core i9 14900KF, NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB, 32GB DDR5 RGB RAM, 2TB NVMe SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.