










iBUYPOWER Slate Gaming PC Desktop - AMD Ryzen 7 5700, NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti 8GB, 16GB DDR4 Non-RGB RAM, 1TB NVMe SSD
$1,678.80
In Stock
SKU: A1290261
Key Features:
600WWindows 11 Home+9 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Power Supply | 600W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5700 |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti 8GB |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| SSD | 2TB |
| Screen Size | No Screen |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | December 22, 2025 |
| Item Model Number | A1290261 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Slate Gaming PC Desktop β AMD Ryzen 7 5700, NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti 8GB, 16GB DDR4 Non-RGB RAM, 1TB NVMe SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.