


iBUYPOWER Trace Mesh Gaming Desktop, Intel Core i7-14700F, NVIDIA GeForce RTX 4060, 32GB DDR5-5600, 2TB NVMe SSD, Windows 11 Home (PB-TMI7N46-01)
$1,558.80
In Stock
SKU: 13E720FC
Key Features:
iBUYPOWERPB-TMI7N46-01+17 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Brand | iBUYPOWER |
| Model | PB-TMI7N46-01 |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i7 14700F |
| Memory | 32GB DDR5-5600MHz |
| Storage | 2TB NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB |
| Power Supply | 600W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5-5600MHz |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Dimensions H x W x D | 19.3'' x 8.66'' x 18.9'' |
| First Listed on Newegg | September 26, 2025 |
| Item Model Number | 13E720FC |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Trace Mesh Gaming Desktop, Intel Core i7-14700F, NVIDIA GeForce RTX 4060, 32GB DDR5-5600, 2TB NVMe SSD, Windows 11 Home (PB-TMI7N46-01)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.