








iBUYPOWER TraceMesh Gaming PC Computer Desktop TMA5N16502 (AMD Ryzen 5 4500, GTX 1650 4GB, 16GB DDR4 3200 (8x2), 1TB NVMe SSD, WiFi Ready, Windows 11 Home)
(5 reviews)
$1,097.70
In Stock
SKU: C645A4A3
Key Features:
Windows 11 HomeBusinessEveryday Use+61 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | Towers |
| Connectivity | 6 x USB 3.1 | 1x RJ-45 Network Ethernet 10/100/1000 | Audio: On board audio |
| Special Add-Ons | Tempered Glass RGB Gaming Case | 802.11AC Wi-Fi Included | 16 Color RGB Lighting Case | Free iBuyPower Gaming Keyboard & RGB Gaming Mouse | No Bloatware |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Gaming |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Additional Features | Tempered Glass RGB Gaming Case, 16 Color RGB Lighting Case, Gaming Keyboard & RGB Gaming Mouse |
| Hard Disk Description | 1TB NVMe SSD |
| Hardware Interface | Ethernet, USB |
| Item Dimensions | 48 x 22 x 49 Centimetres |
| Item Weight | 35 Pounds |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, DVI |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort, DVI |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Style Name | Ryen 5 4500, GTX 1650 |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Processor Series | Ryzen 5 4500U |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Processor Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Free RGB Lighting Gaming Keyboard Included |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | iBUYPOWER |
| Model Number | PB-TMA5N165-02 |
| Model Name | TMA5N16502 |
| Built-In Media | Keyboard, Mouse |
| Processor Brand | AMD |
| Model Year | 2024 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 4500 |
| Country of Origin | USA |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 848604046983 |
| Item height | 19.3 inches |
| Manufacturer | iBUYPOWER |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Memory Slots Available | 4 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Screen Size | 1 |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Item Model Number | C645A4A3 |
About This Item
- βConnectivity: 6 x USB 3.1 | 1x RJ-45 Network Ethernet 10/100/1000 | Audio: On board audio
- βSpecial Add-Ons: Tempered Glass RGB Gaming Case | 802.11AC Wi-Fi Included | 16 Color RGB Lighting Case | Free iBuyPower Gaming Keyboard & RGB Gaming Mouse | No Bloatware
- βRyzen 5 4500, GTX 1650 4GB, 16GB DDR4 RGB 3200MHz 8x2 1TB NVMe SSD, WIFI Ready, Windows 11 Home
Customer Reviews (5)
4.2
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ryzen 5 4500, GTX 1650 4GB, 16GB DDR4 RGB 3200MHz 8x2 1TB NVMe SSD, WIFI Ready, Windows 11 Home Connectivity: 6 x USB 3.1 | 1x RJ-45 Network Ethernet 10/100/1000 | Audio: On board audio Special Add-Ons: Tempered Glass RGB Gaming Case | 802.11AC Wi-Fi Included | 16 Color RGB Lighting Case | Free iBuyPower Gaming Keyboard & RGB Gaming Mouse | No Bloatware
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.2/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.